Solidarność

26.09.2017

Premier: Postawa Anny Walentynowicz budziła podziw w Polsce i na świecie 

„Postawa Anny Walentynowicz budziła podziw w Polsce i na świecie” - napisała premier Beata Szydło w liście skierowanym do uczestników wtorkowych uroczystości przekazania pamiątek po bohaterce Solidarności w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek odczytał list od Beaty Szydło, w którym premier podkreśliła, że Anna Walentynowicz była nieustraszoną bohaterką wydarzeń sierpnia 1980 r., działaczką antykomunistycznej opozycji i bezkompromisową bojowniczką w walce o prawdę. „Jako legenda +Solidarności+ stała się ucieleśnieniem pierwszego niezależnego ruchu związkowego i symbolem zmagań o godność zwykłego człowieka” - napisała Szydło.

„Anna Solidarność swoją nieugiętą postawą, uczciwością i dążeniem do prawdy, zdobyła szacunek wśród robotników, a jednoznacznie ściągnęła na siebie nienawiść komunistycznej władzy. Za tę odwagę płaciła w życiu wysoką cenę, dyscyplinarnym zwolnieniem ze Stoczni Gdańskiej, co stało się bezpośrednią przyczyną historycznego strajku w sierpniu 1980 r. W kolejnych latach prześladowana i więziona, oskarżona o kontynuowanie działalności związkowej w czasie stanu wojennego” - przypomniała premier.

„Postawa Anny Walentynowicz budziła podziw w Polsce i na świecie. (…) Jej śmierć w katastrofie smoleńskiej pozostała niewysłowioną stratą dla Polski i Polaków” - zaznaczyła Beata Szydło.

„Wspominamy dziś osobę wielkiego formatu; choć tyle w niej było skromności i pokory. Upamiętnienie jej dokonań to nasz obowiązek. Jesteśmy to winni zarówno Annie Walentynowicz, jej bliskim jak i kolejnym pokoleniom Polaków” - dodała.

Autor: Marek Sławiński

Edytor: Paweł Tomczyk (PAP)

masl/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL