Zbigniew Romaszewski był jednym z ojców praw człowieka nie tylko w PRL, ale również we wszystkich krajach bloku wschodniego; doskonale rozumiał, że bez wolności obywatelskiej nie będzie wolnej i solidarnej Polski - napisał premier Mateusz Morawiecki w 5. rocznicę śmierci opozycjonisty.
"Zbigniew Romaszewski był jednym z ojców praw człowieka nie tylko w PRL, ale również we wszystkich krajach bloku wschodniego. Swoją bezkompromisową działalnością wielokrotnie udowodnił, jak doskonale rozumiał, że bez wolności obywatelskiej nie będzie wolnej i solidarnej Polski" - napisał Morawiecki w środę na Twitterze.
Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji antykomunistycznej, działacz KOR i Solidarności, wieloletni senator i wicemarszałek Senatu, od 1977 r. był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej - KOR; wraz z żoną Zofią Romaszewską prowadził Biuro Interwencyjne, rejestrujące przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną.
W latach 1980-81 kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym ukrywał się, był poszukiwany przez SB. W tym czasie zorganizował podziemne Radio "Solidarność". Aresztowany w sierpniu 1982 r., Romaszewski był sądzony w dwóch kolejnych procesach: twórców Radia "Solidarność" i Komitetu Samopomocy Społecznej KOR. Został skazany w lutym 1983 r.; wyszedł na mocy amnestii w sierpniu 1984 r.
Po wyjściu z więzienia kierował reaktywowaną w podziemiu Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ „S”, która zajmowała się dokumentowaniem przypadków represji i pomocą ofiarom. W 1988 r. Komisja organizowała pomoc dla strajkujących robotników (Stalowa Wola, Nowa Huta, kopalnie Górnego Śląska, Szczecin, Gdańsk).
W 1989 r. brał udział w obradach tzw. podstolików w ramach okrągłego stołu; był ekspertem w zespole ds. wymiaru sprawiedliwości. W wyborach 4 czerwca 1989 r. z powodzeniem ubiegał się o mandat do odrodzonego wówczas Senatu. Był jednym z pomysłodawców Biura Interwencji Kancelarii Senatu. W Senacie zasiadał nieprzerwanie do 2011 r. W latach 2007–2011 był wicemarszałkiem Izby.
W 2011 r. wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.
Na początku lutego 2014 r. był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą, którego celem miała być pomoc przeżywającej rewolucję Ukrainie.
Zbigniew Romaszewski zmarł 13 lutego 2014 r. w wieku 74 lat. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.(PAP)
agzi/ itm/