Walki o granice II RP

21.06.2019

Premiera spektaklu „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie - w piątek

Spektakl „Orzeł i Krzyż”. Źródło: Park Dzieje Spektakl „Orzeł i Krzyż”. Źródło: Park Dzieje

W piątek pierwszy raz w tym sezonie widzowie będą mieli okazję zobaczyć organizowane w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) widowisko „Orzeł i Krzyż”. Według twórców przedsięwzięcia jest to największe plenerowe widowisko historyczne w Polsce.

"Orzeł i Krzyż" to opowieść o losach Polski i Polaków od czasów sprzed założenia państwa polskiego, przez triumfy husarii, potop szwedzki, aż po odzyskanie niepodległości i "Solidarność". Przed publicznością wystąpi ponad 300 aktorów wcielających się w ponad 1500 postaci.

Jak powiedział PAP inicjator widowisk i prezes stowarzyszenia Dzieje Tomasz Łęcki, w tym roku spektakl w sposób szczególny nawiązuje do stulecia powstania wielkopolskiego.

"100 lat po zwycięskim powstaniu wielkopolskim nie mogliśmy przejść obojętnie wobec tak ważnych wydarzeń dla Polski. Tegoroczne widowisko zostało wzbogacone o sceny, które toczyły się na ziemiach wielkopolskich na przełomie 1918 i 1919 roku" – powiedział.

Spektakl "Orzeł i Krzyż" prezentowany jest na terenie Parku Dzieje, wzorowanego na parku Puy du Fou we Francji.

"W Parku Dzieje historię pokazujemy w sposób niezwykły. Ponad 300 wolontariuszy już od marca przygotowuje się do swoich ról. Doznania widzów są wzmocnione efektami specjalnymi, pirotechniką, multimediami, a w tym roku również rozbudowanymi fontannami" – powiedział Łęcki.

Spektakle prezentowane będą w wybrane dni czerwca i lipca. Zaplanowano w sumie osiem pokazów. Do tej pory widowiska w Murowanej Goślinie obejrzało w sumie 45 tys. osób.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL