Polska po 1989 roku

01.03.2019

Prezes PKP: bez Żołnierzy Wyklętych nie byłoby wolnej Polski

Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych, bo bez nich nie byłoby wolnej Polski - powiedział w piątek prezes PKP SA Krzysztof Mamiński podczas uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość odbyła się w Warszawie, w budynku PKP przy ulicy Wileńskiej, w którym znajdował się dawny areszt Urzędu Bezpieczeństwa.

"Nie zapominajmy o nich (Żołnierzach Wyklętych - PAP) bo bez nich nie byłoby wolnej Polski. Pamiętajmy, przekazujmy tę wiedzę naszym synom, córkom, wnukom, bo o nich zapomnieć nie można" - powiedział prezes PKP.

"Środowisko kolejarskie ma w swoim gronie wielu synów, którzy byli Żołnierzami Wyklętymi. (...) Środowisko kolejarskie pamięta o tych ludziach. Nam wszystkim jest przykro, że tyle lat trzeba było czekać na to, żeby o tych najgodniejszych synach i córkach polskiego narodu móc mówić głośno, czcić ich pamięć, a nie przez wiele lat, już podobno nawet w wolnej Polsce, mówić o nich po cichu, przekazywać to w gronie rodzinnym" -dodał.

Mamiński powiedział, że polscy kolejarze rozpoczęli już prace, które pozwolą udostępnić miejsce, gdzie więziono Żołnierzy Wyklętych, gdzie władze najpierw niemieckie, a potem sowieckie NKWD urządziły katownię dla Polaków walczących o niepodległość, szerszemu gronu odwiedzających.

"Będziemy z Instytutem Pamięci Narodowej, konserwatorem zabytków starali się odsłonić to, co przez lata zostało zniszczone. Jeszcze dziś widzimy tu na ścianach napisy z lat 50. Oczywiście, umieścimy tu tablicę pamiątkową i pamięć o Żołnierzach Wyklętych na pewno nie zginie, bo środowisko kolejarskie będzie o to dbać" - stwierdził Mamiński.

Po zakończeniu uroczystości władze PKP i zebrani pracownicy kolei złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu, gdzie katowano walczących o niepodległą Polskę Żołnierzy Wyklętych.

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku jest obchodzony po raz dziewiąty.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL