Prezydent Katowic Marcin Krupa podjął działania zmierzające do przekazania pomnika Jerzego Ziętka - wraz z działką w centrum miasta, na której stoi - Muzeum Historii Katowic. W ten sposób lokalne władze chcą uniknąć usunięcia pomnika w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej.
O swoich planach dotyczących rzeźby - odsłoniętej w listopadzie 2005 r., w 20. rocznicę śmierci Ziętka - prezydent Krupa poinformował w piątek na Facebooku. Pomnik Ziętka stoi w centrum miasta, nieopodal Spodka i w pobliżu ronda, którego patronem także jest Ziętek.
„Trwają dyskusje dot. +ustawy dekomunizacyjnej+. Na liście IPN znalazło się nazwisko Jerzego Ziętka, czego konsekwencją może być usunięcie pomnika J. Ziętka z Katowic oraz zmiana nazwy ronda. Moje stanowisko w tej sprawie od dawna jest jednoznaczne - nie zgadzam się ani na usunięcie pomnika, ani na zmianę nazwy ronda” - oświadczył Krupa.
„W związku z tym podjąłem działania, by Miasto Katowice przekazało na rzecz Muzeum Historii Katowic pomnik Jerzego Ziętka wraz z działką, na której stoi +w celach edukacyjnych+” - dodał prezydent.
Krupa przypomniał, że zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną jej przepisów nie stosuje się m.in. do pomników „wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze, w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego”.
To kolejna decyzja lokalnych władz na Śląsku, które chcą uchronić pomnik przed dekomunizacją. Zabrzańscy radni zdecydowali kilka miesięcy temu, że monumentalna rzeźba Wincentego Pstrowskiego w tym mieście zostanie przebudowana na pomnik upamiętniający Brać Górniczą, a działkę, na której się znajduje, obejmie tamtejsze Muzeum Górnictwa Węglowego.
Jerzy Ziętek (1901-1985) był jednym z najbardziej znanych Ślązaków. Ten śląski powstaniec, przedwojenny poseł, generał Wojska Polskiego, a przede wszystkim wieloletni gospodarz woj. śląskiego i katowickiego w okresie PRL, obrósł na Śląsku legendą jako społecznik, znakomity gospodarz i inicjator wielu inwestycji, m.in. hali Spodka, kompleksu uzdrowiskowego w Ustroniu czy największego w Polsce parku miejskiego - Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (obecnie działa pod nazwą Park Śląski).
Zdaniem IPN Ziętek symbolizuje represyjny i niesuwerenny system władzy w Polsce i nie jest postacią, która zasługiwałaby na czczenie i upamiętnianie w przestrzeni publicznej. Krytycy przypominają przede wszystkim domniemany udział Ziętka w wysiedleniu z diecezji pod koniec 1952 r. trzech biskupów katowickich, którzy wystąpili w obronie nauczania religii, a następnie w przeprowadzeniu wyboru dogodnego dla władzy komunistycznej wikariusza generalnego diecezji.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mtb/ itm/