Polska po 1989 roku

18.08.2018

Prezydent: łączę się w modlitwie za ofiary ubiegłorocznej tragedii w Suszku

Łączę się w modlitwie w intencji wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku ubiegłorocznej nawałnicy w Suszku - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników odbywającej się w sobotę w Lotyniu (woj. pomorskie) mszy polowej w intencji ofiar tamtych wydarzeń.

Andrzej Duda w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta podkreślił, że Lotyń, Suszek i Nowa Cerkiew znalazły się wśród miejscowości najbardziej poszkodowanych skutkami nawałnicy z sierpnia ub.r. "Szczególnie dramatyczny charakter miały wydarzenia w okolicy Suszka, gdzie obóz harcerski łódzkiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej znalazł się w samym centrum żywiołu" - napisał.

Prezydent przypomniał, że w wyniku nawałnicy zginęły dwie harcerki, a wielu innych zostało rannych. "Jako Prezydent Rzeczypospolitej i protektor harcerstwa łączę się dzisiaj w modlitwie za ofiary tamtej tragedii" - zapewnił.

Duda podziękował również mieszkańcom Lotynia i Nowej Cerkwi, którzy - jak czytamy - "nie zważając na zagrożenie, pospieszyli na pomoc harcerzom w zniszczonym obozie". "Za odwagę i za Państwa bezinteresowną pomoc chcę Państwu dzisiaj gorąco podziękować" - napisał.

Jego zdaniem tragedia w Suszku pokazała, że "jesteśmy jako społeczeństwo gotowi do poświęceń, do solidarności i do obywatelskiej mobilizacji w obliczu zagrożenia". "To także świadectwo sprawnego działania władz samorządowych, sołtysów i wójtów, które unaocznia, jak ważni w takich sytuacjach są lokalni liderzy, szybko i sprawnie organizujący akcję ratunkową" - ocenił Duda.

"Raz jeszcze zapewniam o mojej modlitwie w intencji wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy. Rodzinom i Bliskim ofiar składam wyrazy głębokiego współczucia" - zakończył prezydent.

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. gwałtowne burze i wichury, które przeszły nad Pomorzem, zniszczyły i odcięły od świata obóz harcerski w Suszku. W wyniku nawałnicy zginęły dwie harcerki w wieku 13 i 14 lat. 38 innych uczestników obozu trafiło do szpitali z różnymi obrażeniami. W obozie znajdowało się 130 harcerzy z łódzkiego okręgu ZHR.(PAP)

agzi/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL