10.11.2010 aktualizacja 13.07.2016

Prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą zaciągnięcie warty w 1915 r.

10.11. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w środę na fasadzie Pałacu Prezydenckiego tablicę upamiętniającą zaciągnięcie przez polskich żołnierzy warty przed Pałacem w sierpniu 1915 r. Jest to rekonstrukcja tablicy wiszącej na budynku w latach 30. Wspólnie z prezydentem tablicę odsłaniali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Pod tablicą złożono kwiaty.

Tablica upamiętnia dzień 5 sierpnia 1915 r., gdy żołnierze Batalionu Warszawskiego Polskiej Organizacji Wojskowej stanęli przed Pałacem Prezydenckim jawnie na warcie w momencie wyparcia z Warszawy wojsk rosyjskich przez wojska niemieckie (koniec zaboru rosyjskiego).

Na tablicy wyryto napis: "W tym miejscu stolicy w dniu 5 sierpnia 1915 roku po raz pierwszy od dnia 8 września 1831 roku stanął jawnie na warcie żołnierz polski z Batalionu Warszawskiego Polskiej Organizacji Wojskowej".

Tablica upamiętniająca to wydarzenie wisiała już na budynku; odsłonięto ją cztery lata przed wybuchem II wojny światowej - 1 września 1935 r., podczas uroczystości nadania imienia Tadeusza Żulińskiego części ulicy Żurawiej, skąd Batalion Warszawski wyruszył do Legionów. Tablica, która została zniszczona w czasie wojny, została obecnie zrekonstruowana z inicjatywy i ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Podczas środowej uroczystości harcerze przekazali prezydentowi Ogień Niepodległości, przywieziony przez harcerzy z Kostiuchnówki na Ukrainie, gdzie w 1916 roku Legiony Polskie walczyły z wojskami rosyjskimi i gdzie znajdują się mogiły legionistów, którzy polegli w walkach na Wołyniu. Potem prezydent uczestniczył w harcerskim spotkaniu w Pałacu. (PAP)

agz/ ls/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL