Walka o niepodległość 1914-1918

22.02.2019

Prezydent: polscy harcerze zrobili wiele dla odzyskania niepodległości

Spotkanie harcerzy z prezydentem Andrzejem Dudą z okazji Dnia Myśli Braterskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka Spotkanie harcerzy z prezydentem Andrzejem Dudą z okazji Dnia Myśli Braterskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka

Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości, polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, ginęli potem, żeby ją odzyskać – mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji harcerskich objętych honorowym protektoratem Prezydenta RP.

Spotkanie rozpoczęło się na dziedzińcu Pałacu, gdzie prezydent rozpalił harcerską watrę. "To watra braterstwa, przyjaźni, nie tylko polskich harcerzy, ale przyjaźni skautów i harcerzy na całym świecie.(...) Powierzam wam opiekę, straż nad tą watrą, czuwajcie, by płonęła" - powiedział prezydent.

Następnie w sali Kolumnowej Pałacu prezydent wręczył zasłużonym działaczom ruchu harcerskiego medale 100-lecia odzyskanej niepodległości.

"Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości, polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, ginęli potem, żeby ją odzyskać. Ruch harcerski jako taki powinien zostać odznaczony właśnie medalem odzyskanej niepodległości, bo harcerze przyczynili się do tego" – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował harcerzom z Polonii, którzy przyjechali na uroczystość m.in. z Litwy, Ukrainy i ze Stanów Zjednoczonych. "To taki dowód przywiązania do Rzeczypospolitej, do ruchu harcerskiego jako ruchu braterstwa, przyjaźni, bardzo widoczny. Ogromnie się cieszę i jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem druhnom i druhom wręczyć te odznaczenia, medale odzyskanej niepodległości" – powiedział prezydent.

Przypomniał o udziale harcerzy w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, podziękował także za ich zaangażowanie w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Ale służba się nie kończy. 100-lecie odzyskania niepodległości obchodzimy nadal, granice Rzeczpospolitej kształtowały się długo, więc potrwa to kilka lat" – zaznaczył.

Na zakończenie obchodów Dnia Myśli Braterskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego harcerze wraz z prezydentem utworzyli krąg harcerski wokół watry. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się też specjalna iluminacja.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku przez harcerzy i skautów na całym świecie w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella. (PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Marcin Chomiuk

kkr/ mchom/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL