Średniowiecze

01.10.2011 aktualizacja 14.07.2016

Prezydent RP na inauguracji 648. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim

Prezydent RP Bronisław Komorowski uczestniczy w sobotę w inauguracji 648. roku akademickiego na najstarszej polskiej uczelni - Uniwersytecie Jagiellońskim.

Uroczystość w auli Auditorium Maximum poprzedziła msza św. w Kolegiacie św. Anny, którą odprawił kard. Stanisław Dziwisz oraz pochód profesorów z najstarszego, średniowiecznego budynku UJ - Collegium Maius.

Przed gmachem uczelni, podobnie jak rok temu, pikietowali działacze Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" protestujący przeciwko wchodzącej w życie reformie szkolnictwa wyższego. Związkowcy domagają się wyższych płac dla pracowników akademickich i wyższych dotacji na badania naukowe. W sobotę przynieśli ze sobą transparenty: " Stop pozornym reformom", "Stop dyskryminacji nauki i środowiska akademickiego", "Dość BARBARY - zacji nauki i uczelni", "Precz z cenzurą w mediach".

"Protestujemy przeciwko niskim nakładom na badania naukowe i rozwojowe. Polska znacząco odbiega od innych krajów Europy. Nakłady w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca to ok. 30 euro rocznie, średnio w Europie 150, w Szwecji ok. 300. Nie to, że przegrywamy wyścig cywilizacyjny, my w nim nie bierzemy udziału" - mówił PAP prof. Edward Malec przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".

"Sprawy płacowe są szczególnie ważne dla najmłodszych pracowników uczelni wyższych i instytutów badawczych. Oni zarabiają najmniej. Znam świetnych młodych ludzi, którzy w trzy lata od doktoratu zarabiali 1,7 tys. zł netto" - dodał prof. Malec. Związkowcy protestują także przeciwko cenzurze w mediach. Jak poinformował prof. Malec dwa tytuły prasy regionalnej w Białymstoku odmówiły ostatnio publikacji płatnych ogłoszeń Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność". (PAP)

wos/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL