Religia

07.04.2018

Prezydent RP złożył wielkanocne życzenia wiernym Kościołów wschodnich

Prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych złożył życzenia duchowieństwu i wszystkim wiernym Kościołów wschodnich. W liście skierowanym do nich życzy wewnętrznej odnowy i nadziei, jakie płyną ze wspólnego przeżywania tego błogosławionego czasu.

"Z okazji Świąt Wielkanocnych duchowieństwu i wszystkim wiernym Kościołów wschodnich życzę wewnętrznej odnowy i nadziei, jakie płyną ze wspólnego przeżywania tego błogosławionego czasu. Niech przyniesie on Państwu pokój, radość rodzinnych spotkań i prawdziwy odpoczynek. Niech doda sił do codziennej pracy na rzecz wspólnego dobra Państwa parafii, diecezji, społeczności lokalnych oraz całej naszej Rzeczypospolitej" - czytamy w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "Święta Wielkiejnocy to upamiętnienie zdarzeń, które w myśli chrześcijańskiej wiążą się z głęboko pojmowanym wyzwoleniem człowieka". Dodał: "W pierwszym tysiącleciu Kościoła jeden z jego Ojców, św. Grzegorz z Nyssy, pisał: Wolność upodabnia nas do kogoś, kto nie ma pana i jest niezależny (…) Przez wolność zatem stajemy się podobni do Boga i szczęśliwi. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości życzę Państwu, aby ten ważny wymiar Świąt Zmartwychwstania Pańskiego służył pomyślnemu rozwojowi Kościołów wschodnich oraz by umacniał Państwa w duchu ofiarnej służby Bogu i Ojczyźnie".

7 kwietnia prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Przez cały dzień wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie; w cerkwiach i poza nimi święcone są pokarmy na wielkanocne śniadanie.

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień po katolikach. Przed rokiem termin był wspólny, ale np. w 2016 roku Kościoły wschodnie świętowały Wielkanoc aż pięć tygodni po katolickiej. Różnica w dacie Świąt Wielkanocnych wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania w obu obrządkach. (PAP)

sno/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL