Prezydent Andrzej Duda był w piątek wieczorem honorowym gościem premiery widowiska plenerowego „Orzeł i Krzyż” w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie). Spektakl jest największym tego typu widowiskiem w Polsce.
W widowisku przedstawiającym 1000 lat polskiej historii wzięło udział trzystu aktorów, odtwarzających ponad tysiąc historycznych postaci. Spektakl zostanie odegrany w sumie 16 razy, w weekendy w czerwcu i lipcu.
„Dziękuję (…) że właśnie tutaj przypominacie o naszej historii, pokazujecie nasze dzieje, pokazujecie to, z czego wszyscy, jako społeczeństwo, jako naród, nie tylko powinniśmy być, ale wierzę w to, że w zdecydowanej większości jesteśmy ogromnie dumni” - powiedział prezydent do realizatorów przedsięwzięcia.
Dziękując za zaproszenie prezydent podkreślił, że Wielkopolska jest kolebką Polski i polskości.
„Dziękuję (…) że właśnie tutaj przypominacie o naszej historii, pokazujecie nasze dzieje, pokazujecie to, z czego wszyscy, jako społeczeństwo, jako naród, nie tylko powinniśmy być, ale wierzę w to, że w zdecydowanej większości jesteśmy ogromnie dumni” – powiedział do realizatorów przedsięwzięcia.
Jak dodał, twórcy widowiska „przyczyniają się do popularyzacji wiedzy o naszej historii”, dzięki nim do Murowanej Gośliny przybywają tysiące mieszkańców Wielkopolski i innych części kraju. „Ogromnie państwu za to dziękuję, dziękuję stowarzyszeniu Dzieje za to, że to zadanie realizuje” – powiedział.
Andrzej Duda w przemówieniu wspomniał też o obchodzącej swój jubileusz 10-lecia działalności spółce Enea Operator; Enea jest głównym sponsorem widowiska.
Prezydent zaznaczył, że Enea Operator „wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne tej części kraju, w której realizuje swoje zadania operatora, czyli dostawcy energii elektrycznej, który ma ponad 2,5 mln klientów”.
„Bardzo za to dziękuję, bo Enea Operator inwestuje, rozwija się - wzmacniając w ten sposób także bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co dla mnie, jako prezydenta Rzeczypospolitej jest bardzo ważne. Gratuluję tego jubileuszu 10-lecia i dziękuję całej Grupie Kapitałowej Enea za bardzo dobrą, propaństwową działalność” - dodał.
Prezes stowarzyszenia Dzieje Tomasz Łęcki powiedział w piątek PAP, że fakt obecności na premierze prezydenta kraju to dla organizatorów widowiska „honor i zaszczyt”.
„Orzeł i Krzyż” to drugie, po ubiegłorocznym, widowisko pod tym samym tytułem przygotowywane i pokazywane w Murowanej Goślinie. Zostało ono jednak przekonstruowane, inaczej też rozłożono akcenty. O ile w ub. roku rzecz skupiona była na rocznicy 1050-lecia chrztu Polski – w tym roku więcej jest nawiązań do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
„Definicją tego co robimy są słowa: łączymy historią. Jeszcze w 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że jest gotów być honorowym patronem widowiska przygotowywanego na 1050. rocznicę chrztu Polski - oczywiście jeśli wynik wyborów będzie dla niego pomyślny. Na widowisko w 2015 roku otrzymaliśmy już list od Andrzeja Dudy, zaś w ubiegłym roku, na inauguracji +Orła i Krzyża+ był prezydencki minister Andrzej Dera. Zapewnił, że zrobi wszystko, by Andrzej Duda do nas przyjechał" – powiedział Łęcki.
Z obecności prezydenta cieszyła się też biorąca udział w spektaklu Ada Wojtkowiak, aktorka-wolontariuszka z Murowanej Gośliny.
"Mieliśmy taką nadzieję, że pan prezydent będzie dziś gościem. Wiele osób życzyło nam powodzenia, staramy się dziś zagrać wyjątkowo. Ja gram w pięciu rolach, występuję z siedmioletnią córką. Przez ostatnie trzy miesiące musiałyśmy dostosować życie do rytmu prób, ale jesteśmy zadowolone" - powiedziała.
„Orzeł i Krzyż” to drugie, po ubiegłorocznym, widowisko pod tym samym tytułem przygotowywane i pokazywane w Murowanej Goślinie. Zostało ono jednak przekonstruowane, inaczej też rozłożono akcenty. O ile w ub. roku rzecz skupiona była na rocznicy 1050-lecia chrztu Polski – w tym roku więcej jest nawiązań do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Za scenariusz widowiska odpowiada poznański historyk sztuki i poeta prof. Jacek Kowalski. Reżyserię i skomponowanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu.
W trakcie spektaklu wydarzenia prezentowane są na wielu planach, na przestrzeni wielkości sześciu piłkarskich boisk, z wykorzystaniem m.in. pirotechniki i tzw. mappingu. Aktorzy występują w kilku lub nawet kilkunastu rolach.
Według założeń organizatorów, tegoroczne spektakle obejrzy w sumie nawet ponad 20 tys. widzów. Ubiegłoroczną edycję „Orła i Krzyża” widziało ok. 14 tys. osób.
Widowisko prezentowane jest na terenie Parku Dzieje, wzorowanym na jednej z największych atrakcji Francji - Puy du Fou.
Spektakle plenerowe w Murowanej Goślinie organizowane są od 2007 roku. Dotychczasowe widowiska widziało w sumie ponad 30 tys. osób.(PAP)
rpo/ ajw/ mmi/