Religia

09.10.2018

Prezydent: wybór Karola Wojtyły na papieża wywołał erupcję nadziei i energii

Wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wywołał w Polsce erupcję nadziei i energii - przypomniał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji "Papież zza żelaznej kurtyny". Spotkanie historyków odbywa się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W przyszłym tygodniu minie 40 lat od wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji IPN wspólnie ze swoim węgierskim odpowiednikiem - NEB zorganizowały międzynarodową konferencję naukową, podczas której badacze omawiają wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku komunistycznego.

Prezydent, którego list odczytał jego minister Andrzej Dera, podkreślił, że Jan Paweł II był jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, zaś sama konferencja jest wymownym znakiem wielowiekowej i wypróbowanej przyjaźni Polski i Węgier. "Przyjaźni, która również dzisiaj dobrze służy obu naszym narodom oraz rozwojowi Europy jako wspólnoty wolnych państw i wolnych narodów" - ocenił Duda.

Prezydent podkreślił również znaczenie tegorocznych rocznic - 16 października, kiedy przypadnie 40-lecie wyboru kardynała Karola Wojtyły na zwierzchnika Kościoła katolickiego oraz 11 listopada - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Dla milionów Polaków bliskość tych rocznic urasta do rangi symbolu" - podkreślił.

"Wydarzenia z 1918 roku, kiedy to zrzucaliśmy jarzmo 123-letniej niewoli trwają w pamięci historycznej naszego narodu jako czas wielkiej radości, dumy i nadziei związanej z odzyskaniem niepodległego państwa" - napisał Duda, przypominając jednocześnie o bolesnych dla Polaków doświadczeniach lat wojny - od reżimów totalitarnych III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. Przypomniał też o represjach władz komunistycznych w latach powojennych i w PRL-u.

"Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża oraz jego podróż apostolska do ojczyzny w czerwcu 1979 roku wywołały w Polsce olbrzymią erupcję nowej nadziei oraz energii społecznej, która wkrótce znalazła ujście w wielomilionowym niezależnym ruchu społecznym Solidarność" - przypomniał Duda.

Słowa do organizatorów i uczestników konferencji napisał również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Arcybiskup również podkreślił znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. To w jej trakcie, 2 czerwca tego roku, w Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) padły słynne słowa: "Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież (...): Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!".

W konferencji "Papież zza żelaznej kurtyny" biorą udział historycy z kilku krajów dawnego bloku sowieckiego: Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Niemiec, Polski, ale są również badacze ze Stanów Zjednoczonych. Głównym tematem obrad jest sytuacja kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Jana Pawła II. Konferencja, która w najbliższych dwóch dniach będzie się odbywać w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czwartek przeniesie się do stolicy Węgier - Budapesztu, a zakończy w siedzibie węgierskiego parlamentu. (PAP)

nno/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL