II wojna światowa

01.09.2019

Prezydent: wydarzenia sprzed 80 lat lekcją, że na agresję należy stanowczo reagować

Oficjalny obiad na Zamku Królewskim w Warszawie wydany przez prezydenta Andrzeja Dudę dla szefów delegacji zaproszonych na uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. Igor Smirnow / Kancelaria Prezydenta RP Oficjalny obiad na Zamku Królewskim w Warszawie wydany przez prezydenta Andrzeja Dudę dla szefów delegacji zaproszonych na uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. Igor Smirnow / Kancelaria Prezydenta RP

Wydarzenia sprzed 80 lat to wielka lekcja historii, że w obliczu jawnej agresji czy zagrożenia, należy reagować z całą stanowczością, a solidarność wobec wrogiego ataku jest podstawą sąsiedzkiego i globalnego bezpieczeństwa – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się oficjalny obiad, wydany przez prezydenta Andrzeja Dudę dla szefów delegacji zaproszonych na uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przed tym wydarzeniem prezydent nawiązał do tego, że Zamek Królewski został zniszczony podczas II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE

Prezydent zauważył, że odbudowa Zamku Królewskiego zabrała 40 lat, a sam zamek jest dziś, taki jak widać "dzięki wysiłkowi, przede wszystkim finansowemu wysiłkowi całego narodu" i jest również "naszą dumą i symbolem odradzającego się silnego polskiego państwa".

"Dziś w tym miejscu w Warszawie, mieście, które było świadkiem straszliwego okrucieństwa, stajemy razem, by uczcić ofiary drugiej wojny światowej, ale nie stajemy w poczuciu żałoby w pełnym słowa tego znaczeniu. Stajemy w poczuciu zwycięstwa. Zwycięstwa, które bierze się nie tylko z faktu pokonania wroga, ale świadomości, że tworzymy wspólnotę państw, której zasadą jest współpraca w miejsce dążenia do dominacji" - podkreślił Andrzej Duda.

Jak ocenił, "to wielkie osiągnięcie, którego źródłem jest pamięć o tym, czego doświadczyły nasze kraje i nasi obywatele przed 80 laty". "Jest to doświadczenie, o którym, jak już mówiliśmy dzisiaj, nie wolno nam nigdy zapomnieć. Niech będzie ono zawsze przestrogą, że pokojowe współistnienie narodów jest jedyną drogą rozwoju, a chęć dominacji i panowania nad innymi prowadzi do zniszczenia i do tragedii" - zaznaczył prezydent.

"Dziś w tym miejscu w Warszawie, mieście, które było świadkiem straszliwego okrucieństwa, stajemy razem, by uczcić ofiary drugiej wojny światowej, ale nie stajemy w poczuciu żałoby w pełnym słowa tego znaczeniu. Stajemy w poczuciu zwycięstwa. Zwycięstwa, które bierze się nie tylko z faktu pokonania wroga, ale świadomości, że tworzymy wspólnotę państw, której zasadą jest współpraca w miejsce dążenia do dominacji" - podkreślił Andrzej Duda.

Mówił, że w związku z wydarzeniami sprzed 80 lat z Zamku Królewskiego płynie dziś "przesłanie pamięci i przestrogi". "To również wielka lekcja historii, która uczy nas, że w obliczu jawnej agresji czy tylko jawnego zagrożenia, należy reagować z całą stanowczością, a solidarność wobec wrogiego ataku jest podstawą sąsiedzkiego i globalnego bezpieczeństwa" - oświadczył Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE

Zapewnił też, że "Polska jest i zawsze pozostanie krajem, dla którego pokojowe współistnienie, przestrzeganie norm prawa międzynarodowego i partnerstwo w relacjach bilateralnych ze wszystkimi krajami są najwyższym dobrem i są zasadą naszej polityki".

Centralne uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Wzięło w nich udział 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Kancelaria Prezydenta skierowała zaproszenia do przywódców krajów UE, NATO oraz Partnerstwa Wschodniego.

Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrali prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence.

Wieczorem prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a także szefami delegacji wezmą udział w koncercie upamiętniającym 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim.

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 salwami pancernika "Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia.

autorki: Wiktoria Nicałek, Marzena Kozłowska

wni/ mzk/ brw/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL