Polska po 1989 roku

02.05.2019

Prezydent wziął udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej na Zamku Królewskim

Uroczyste podniesienie Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Fot. PAP/L. Szymański Uroczyste podniesienie Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Fot. PAP/L. Szymański

Prezydent Andrzej Duda wziął w czwartek udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

2 maja w całym kraju obchodzony jest Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Obchody tego dnia oficjalnie rozpoczęło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Wzięli w nim udział prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, szef MON Mariusz Błaszczak, a także kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP: Krzysztof Szczerski, Halina Szymańska, Paweł Mucha, Wojciech Kolarski i Adam Kwiatkowski.

Flaga została wciągnięta przez poczet flagowy. Podczas podniesienia flagi uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn.

Na zakończenie uroczystości para prezydencka rozdawała biało-czerwone flagi warszawiakom.

Przed godz. 10 także premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. "Barwy biało-czerwone, nasza flaga to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość" - mówił Morawiecki. Szef rządu przypomniał, że pierwotnie barwą polskiego wojska był karmazyn, uważany za najszlachetniejszą z barw. "Jesteśmy takim najdzielniejszym, najszlachetniejszym narodem" - stwierdził premier.

Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Marceli Sommer

gb/ msom/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL