Prezydent Andrzej Duda wziął w czwartek udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.
2 maja w całym kraju obchodzony jest Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Obchody tego dnia oficjalnie rozpoczęło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.
Wzięli w nim udział prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, szef MON Mariusz Błaszczak, a także kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP: Krzysztof Szczerski, Halina Szymańska, Paweł Mucha, Wojciech Kolarski i Adam Kwiatkowski.
Flaga została wciągnięta przez poczet flagowy. Podczas podniesienia flagi uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn.
Na zakończenie uroczystości para prezydencka rozdawała biało-czerwone flagi warszawiakom.
Przed godz. 10 także premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. "Barwy biało-czerwone, nasza flaga to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość" - mówił Morawiecki. Szef rządu przypomniał, że pierwotnie barwą polskiego wojska był karmazyn, uważany za najszlachetniejszą z barw. "Jesteśmy takim najdzielniejszym, najszlachetniejszym narodem" - stwierdził premier.
Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. (PAP)
autor: Grzegorz Bruszewski, Marceli Sommer
gb/ msom/ pś/