Wiceprezes IPN i szef zespołu poszukującego miejsca pochówku ofiar reżimu komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk odebrał we wtorek w Gdańsku tytuł „Człowieka Roku 2016 Tygodnika Solidarność”.
Uroczystość uhonorowania laureata odbyła się w sali Akwen gdańskiej siedziby władz "Solidarności", gdzie we wtorek zebrała się na dwudniowym posiedzeniu Komisja Krajowa NSZZ "S".
„+Tygodnik Solidarność+, od samego początku, a istniejemy przecież 35 lat, odkłamywał historię najnowszą na swoich łamach. A co ważniejsze, +Solidarność+ powstała jako wyraz upomnienia się o wartości, o takie wartości, jak godność każdego człowieka, jak wolność, jak prawda. Ta historyczna też. Ponieważ nikt nie zrobił tyle w ostatnich latach dla tej prawdy historycznej, co pan profesor, który tę prawdę wypełnił twarzami i nazwiskami, to nasz wybór wydawał się oczywisty” - mówiła wręczając wyróżnienie pełniąca obowiązki redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność" Ewa Zarzycka.
Przypomniała też o pracach, które zespół IPN pod kierownictwem prof. Szwagrzyka prowadził w ostatnich latach na terenie Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku. W czasie tych prac odnaleziono m.in. szczątki dwóch zamordowanych w 1946 r. działaczy antykomunistycznych - Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". W ub.r. – po przeprowadzeniu identyfikacji, szczątki obydwojga zostały ponownie pochowane na cmentarzu.
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Przyjmuję tą nagrodę z wdzięcznością, bo przecież "Solidarność" to idea, "Solidarność" to wolność, "Solidarność" to prawda. "Solidarność", to ten ruch, który stanął na drodze tej samej, która wcześniej podążali Żołnierze Wyklęci obierając inne metody, ale cel był ten sam - Polska.
„Nie byłoby tego pogrzebu, gdyby nie pan profesor” – zaznaczyła. „Pan zbudował ten wehikuł czasu, za pomocą, którego wracają do nas nasi bohaterowie” – powiedziała Zarzycka zwracając się do laureata.
„Kiedy się dowiedziałem się, że dostaję nagrodę +Tygodnia Solidarność+, pomyślałem, że to chyba nie teraz i chyba nie dla mnie. Pomyślałem sobie, czym zyskałem sobie uznanie w oczach ludzi +Solidarności+? To taka pierwsza myśl, przez chwilę tylko. Przyjmuję tą nagrodę z wdzięcznością, bo przecież +Solidarność+ to idea, (…) +Solidarność+ to wolność, +Solidarność+ to prawda. (…) „Solidarność+, to ten ruch, który stanął na drodze tej samej, która wcześniej podążali Żołnierze Wyklęci obierając inne metody, ale cel był ten sam - Polska” – powiedział Szwagrzyk.
„Dziś mam to szczęście, że mogę realizować prace, które znajdują uznanie w oczach wszystkich Polaków. Spełniamy swój obowiązek. My wszyscy - państwo polskie, ale także my jako obywatele - odnajdując ludzi, których pomordowano w okresie komunizmu, których próbowano wydrzeć naszej pamięci” - mówił też Szwagrzyk dodając, że nagroda jest dla niego zobowiązaniem do dalszej pracy przy poszukiwaniu i identyfikacji kolejnych Żołnierzy Wyklętych.
W uroczystości udział brali m.in. wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, szef „S” Piotr Duda oraz delegaci związku.
Krzysztof Szwagrzyk jest historykiem z Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownikiem IPN. Urodził się 15 lutego 1964 r. w Strzegomiu. W pracy naukowej zajmuje się badaniem komunistycznych struktur aparatu represji w Polsce. Od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Poszukiwania te są prowadzone w całej Polsce.
Dzięki m.in. jego pracy na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie udało się odnaleźć i zidentyfikować szczątki legendarnych dowódców, m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", a także ostatniego dowódcę NSZ ppłk. Stanisława Kasznicę. W 2014 r. na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym profesor wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".
"Tygodnik Solidarność" przyznaje tytuł Człowieka Roku od 1997 r. Gazeta honoruje osoby, które swoją działalnością wpływają na kształtowanie opinii społecznej.
W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Lech Kaczyński, Jerzy Buzek, Ewa Tomaszewska, Waldemar Łysiak, kard. Stanisław Dziwisz, abp Sławoj Leszek Głódź oraz Marianna Popiełuszko - matka ks. Jerzego Popiełuszki, a także satyryk Jerzy Pietrzak. Nagrodę przyznaje kolegium redakcyjne gazety. (PAP)
aks/ agz/