Rok 1968

28.02.2018 aktualizacja 01.03.2018

Projekt uchwały ws. Marca '68: Sejm solidaryzuje się z prześladowanymi przez reżim komunistyczny

Gmach Sejmu. Fot. PAP/J. Kamiński Gmach Sejmu. Fot. PAP/J. Kamiński

Sejm solidaryzuje się z wszystkimi obywatelami polskimi, mieszkającymi w kraju i za granicą, którzy byli prześladowani przez reżim komunistyczny, niezależnie od ich narodowości i wyznania oraz wyraża najwyższy szacunek dla ich odwagi i poświęcenia - głosi projekt uchwały ws. Marca '68 złożony w Sejmie przez posłów PiS.

Projekt "w sprawie uczczenia 50. rocznicy demonstracji studenckich w marcu 1968 roku" - jak wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu - został złożony przez grupę posłów PiS.

"Pięćdziesiąt lat temu studenci, ale także uczniowie szkół średnich i młodzi robotnicy, przy wsparciu Kościoła oraz środowisk twórczych, wystąpili w pokojowych protestach przeciwko reżimowi komunistycznemu, domagając się liberalizacji systemu politycznego, w tym przede wszystkim wolności słowa" - czytamy w projekcie.

"W odpowiedzi na te protesty władze PRL zastosowały represje wobec nie tylko ich uczestników, ale także wobec różnych grup społecznych i instytucji; uruchomiły również kampanię antysemicką. Jej skutkiem był wyjazd z Polski, wbrew ich woli, kilkunastu tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, w tym wielu naukowców, pracowników mediów i urzędów państwowych" - podkreślono.

"Pomimo zakrojonej na szeroką skalę kampanii antysemickiej prowadzonej przez władze komunistyczne, szeroki zasięg miały przejawy solidarności z osobami wyjeżdżającymi. Antysemicka kampania władz PRL obnażyła obłudę komunistycznych haseł o kosmopolityzmie, internacjonalizmie i tolerancji. Demonstracje studenckie z marca 1968 roku były kolejnym przejawem oporu społecznego wobec systemu totalitarnego w Polsce" - głosi projekt.

"Sejm RP, pamiętając o tamtych wydarzeniach, solidaryzuje się z wszystkimi obywatelami polskimi, mieszkającymi w kraju i za granicą, którzy byli prześladowani przez reżim komunistyczny, niezależnie od ich narodowości i wyznania oraz wyraża najwyższy szacunek dla ich odwagi i poświęcenia" - napisano w projekcie. (PAP)

hgt/ eaw/  

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL