Sejm solidaryzuje się z wszystkimi obywatelami polskimi, mieszkającymi w kraju i za granicą, którzy byli prześladowani przez reżim komunistyczny, niezależnie od ich narodowości i wyznania oraz wyraża najwyższy szacunek dla ich odwagi i poświęcenia - głosi projekt uchwały ws. Marca '68 złożony w Sejmie przez posłów PiS.
Projekt "w sprawie uczczenia 50. rocznicy demonstracji studenckich w marcu 1968 roku" - jak wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu - został złożony przez grupę posłów PiS.
"Pięćdziesiąt lat temu studenci, ale także uczniowie szkół średnich i młodzi robotnicy, przy wsparciu Kościoła oraz środowisk twórczych, wystąpili w pokojowych protestach przeciwko reżimowi komunistycznemu, domagając się liberalizacji systemu politycznego, w tym przede wszystkim wolności słowa" - czytamy w projekcie.
"W odpowiedzi na te protesty władze PRL zastosowały represje wobec nie tylko ich uczestników, ale także wobec różnych grup społecznych i instytucji; uruchomiły również kampanię antysemicką. Jej skutkiem był wyjazd z Polski, wbrew ich woli, kilkunastu tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, w tym wielu naukowców, pracowników mediów i urzędów państwowych" - podkreślono.
"Pomimo zakrojonej na szeroką skalę kampanii antysemickiej prowadzonej przez władze komunistyczne, szeroki zasięg miały przejawy solidarności z osobami wyjeżdżającymi. Antysemicka kampania władz PRL obnażyła obłudę komunistycznych haseł o kosmopolityzmie, internacjonalizmie i tolerancji. Demonstracje studenckie z marca 1968 roku były kolejnym przejawem oporu społecznego wobec systemu totalitarnego w Polsce" - głosi projekt.
"Sejm RP, pamiętając o tamtych wydarzeniach, solidaryzuje się z wszystkimi obywatelami polskimi, mieszkającymi w kraju i za granicą, którzy byli prześladowani przez reżim komunistyczny, niezależnie od ich narodowości i wyznania oraz wyraża najwyższy szacunek dla ich odwagi i poświęcenia" - napisano w projekcie. (PAP)
hgt/ eaw/