Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą niezwykłym doświadczeniem Kościoła powszechnego i wyznaniem wiary złożonym przez młodzież w obecności Ojca Świętego Franciszka - głosi przesłanie odczytane w sobotę podczas spotkania młodzieży archidiecezji warszawskiej.
W sobotę przed Niedzielą Palmową młodzież archidiecezji warszawskiej bierze udział w Diecezjalnych Dniach Młodzieży. W spotkaniach z biskupami uczestniczą przede wszystkim wolontariusze i młode osoby zaangażowane w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży.
Spotkania odbywają się w wyznaczonych kościołach archidiecezji warszawskiej. W stołecznym Kościele Wszystkich Świętych przesłanie w imieniu młodzieży archidiecezji warszawskiej odczytał do zgromadzonych bp Michał Janocha.
"W dniach 20-25 lipca przyjmiemy młodzież w naszych diecezjach. Następnie, wspólnie z naszymi gośćmi, udamy się do Krakowa, aby doświadczyć tajemnicy Kościoła powszechnego, rozważając treść błogosławieństwa: +Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią+" - głosi przesłanie młodzieży archidiecezji warszawskiej.
Zachęcono w nim do intensywnego, duchowego przygotowania oraz udziału w ŚDM w Krakowie. Przypomniano w nim też słowa św. Jana Pawła II, który mówił do młodych: "Światowy Dzień jest nie tylko świętem, ale także poważnym duchowym zadaniem. Aby był on owocny, potrzebne jest przygotowanie się doń pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i parafiach, stowarzyszeniach, ruchach i kościelnych wspólnotach młodzieżowych".
Uroczystej mszy św. na zakończenie spotkania młodych przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Michał Janocha. Młodzież wniosła przed mszą też flagi wszystkich państw, które będą uczestniczyć w Diecezjalnych Dniach Młodzieży w Warszawie w dniach od 20-25 lipca.
W homilii bp Janocha powiedział: "Przychodzimy dzisiaj do ołtarza, zawierzając Bogu ŚDM, osobę papieża Franciszka oraz wszystkich braci i sióstr, którzy z różnych stron Europy i świata przybędą do Polski na spotkanie z Ojcem Świętym". Dodał, że przygotowujemy się do tego wielkiego wydarzenia, aby być "świadkami Bożej miłości".
Hierarcha nawiązał też do 1050. rocznicy Chrztu Polski, podkreślając, że "był on początkiem dobrej nowiny w Polsce, początkiem Kościoła, a jednocześnie początkiem państwa polskiego". "Rok 966 jest rokiem konstytutywnym dla chrześcijaństwa i Kościoła w Polsce i dla państwa polskiego, którego by nie było, gdyby nie ten chrzest. (...) Nie byłoby dzisiaj tu nas w kościele i nie byłoby tego wydarzenia, jakim będą ŚDM w Krakowie, do którego wszyscy się przygotowujemy" - mówił bp Janocha.
Niedziela Palmowa to diecezjalne święto młodych, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. W wielu miastach obchody potrwają trzy dni - od 18 do 20 marca.
Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie 26-31 lipca. Pomysłodawcą ŚDM był Jan Paweł II. Za oficjalną datę ustanowienia ŚDM uznaje się 20 grudnia 1985 r.
Między 20 i 25 lipca Warszawa ma gościć kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całego świata, którzy następnie będą uczestniczyć w krakowskich ŚDM. Dla gości, którzy przyjadą do stolicy, zostanie m.in. przygotowana strefa na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie ona współtworzona przez instytucje miejskie i organizacje pozarządowe. Stolica ma gościć młodzież z 50 państw, do tej pory zarejestrowało się 13 tys. osób. (PAP)
skz/ mja/ woj/