Publikacje z pieczęcią "poufne" pochodzące z urzędów statystycznych z Katowic oraz Opola zostały udostępnione przez Śląską Bibliotekę Cyfrową. Najstarsze z tych publikacji pochodzą z 1953 roku. To unikaty - podkreśla koordynator biblioteki Remigiusz Lis.
Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) została utworzona osiem lat temu na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Obecnie jej zasób składa się z ponad 92 tys. i ciągle jest powiększany.
Wśród najnowszych publikacji, jakie można oglądać na stronie internetowej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, znalazła się część z blisko 3,5 tys. materiałów udostępnionych przez urzędy statystyczne w Katowicach i Opolu. Na mocy umowy licencyjnej ŚBC może je zeskanować i upublicznić w swoich zasobach.
Najstarsze z nich pochodzą z 1953 roku. Znaleźć można w nich m.in. dane statystyczne dotyczące stanu gospodarki, zatrudnienia, rolnictwa, demografii, majątku państwowego. "Publikacje z lat 50. to cenny i unikatowy zbiór, które dotąd był znany wąskiemu gronu osób. Wśród nich są między innymi roczniki statystyczne sprzed 50 lat. Digitalizacja materiałów potrwa pół roku, wtedy wszystkie publikacje będą dostępne dla każdego kto skorzysta z biblioteki cyfrowej" - powiedział PAP koordynator ŚBC Remigiusz Lis.
Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) została utworzona osiem lat temu na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Obecnie jej zasób składa się z ponad 92 tys. i ciągle jest powiększany.
Kilka z tych publikacji jest opatrzona pieczęcią "poufne". "W swoich zasobach mamy roczniki statystyczne Bytomia z 1953 roku oraz Stalinogrodu z 1955 roku (po śmierci Stalina Katowice przemianowano na trzy lata na Stalinogród - PAP). Oba dokumenty to maszynopisy, które przez dłuższy czas były materiałami niejawnymi" - dodał Lis.
Koordynator ŚBC podkreśla, że posiadają one interesującą wartość merytoryczną i historyczną, pozwalającą skonfrontować przemiany jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w największych obecnie miast regionu. "W roczniku z Bytomia można znaleźć na przykład dane szczegółowe dotyczące hodowli bydła i liczby koni w gospodarstwie, czy liczbę dzieci z podziałem na ślubne i nieślubne oraz z podziałem na pochodzenie - inteligenckim i robotnicze. W przypadku Stalinogrodu znajdziemy natomiast wykaz gruntów ornych i łąk w dzielnicach mających obecnie miejski charakter" - wskazuje Lis.
Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) została utworzona na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim w 2006 roku. Tworzy ją 59 instytucji, m.in. bibliotek, organizacji pozarządowych, muzeów, wydawnictw. Jej celem jest prezentacja w internecie kulturowego dziedzictwa Śląska w jego historycznej i współczesnej różnorodności, publikowanie naukowego dorobku regionu oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej. Koordynatorem prac jest Biblioteka Śląska.
Publikacje pogrupowane są w różnych kolekcjach, np. "Miscellanea" - to cyfrowe kopie różnorodnych materiałów (m.in. książek, czasopism, druków ulotnych, fotografii) związanych z religią oraz judaika i masonika; z kolei "Regionalia" to cyfrowe kopie książek, czasopism i innego rodzaju dokumentów dotyczących Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. W skład ŚBC wchodzi też Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych, który liczy 27 tys. obiektów. Znalazło się w niej m.in. 55 inkunabułów, 500 starych druków, w tym polonica z XVI wieku, druki związane ze Śląskiem, 30 rękopisów, a wśród nich korespondencja Józefa Ignacego Kraszewskiego, czy 350 obiektów Biblioteki Teatru Lwowskiego - np. szkice scenograficzne. Powstało też Śląskie Archiwum Opozycyjne, które będzie zawierało materiały do 1989 roku.
Serwis internetowy Śląskiej Biblioteki Cyfrowej znajduje się na stronie - www.sbc.org.pl. Od początku tego roku odwiedziło go ok. 203 tys. użytkowników. (PAP)
ktp/ ls/