II Rzeczpospolita

05.06.2018

PWPW S.A.: trwa przetarg na remont historycznego schronu przeciwlotniczego

Trwa przetarg na wykonanie remontu schronu przeciwlotniczego, przeznaczonego dla potrzeb prezydenta RP Ignacego Mościckiego, zlokalizowanego w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Oferty można składać do 11 czerwca - poinformowała we wtorek PAP PWPW S.A.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP kierownik Wydziału Historyczno-Archiwalnego PWPW S.A. Monika Olbryś-Zegarowska, schron przeciwlotniczy przy ul. Sanguszki 1 wybudowano "prawdopodobnie w 1938 r. według projektu inż. Konrada Goettela z Inspektoratu Obrony Powietrznej Państwa za kwotę około 3500 zł". "Obiekt w PWPW był schronem podziemnym, posiadał sztuczną wentylację z pochłaniaczami, dzięki czemu możliwe było przewietrzenie schronu w czasie, gdy nie był używany. Według wytycznych, schron miał znajdować się jak najbliżej ludzi, dla których był przeznaczony, tak by dostanie się do środka możliwe było w ciągu 3-4 minut od ogłoszenia alarmu" – powiedziała.

Jak dodała, schron Ignacego Mościckiego "jest jedyną tego typu konstrukcją w Warszawie". "W zajmującym dwie kondygnacje wnętrzu o kubaturze ok. 800 m sześc. i powierzchni użytkowej ok. 182 m kw. mieściło się kilkadziesiąt osób, doprowadzone było oświetlenie i wentylacja, a sklepienie poprzecinane było potężnymi filarami. W okresie Powstania Warszawskiego w schronie znajdowały się zapasy żywności m.in.: czekolada z kofeiną, alkohol, syrop lub papierosy. Następnie ukrywała się tam ludność cywilna" – poinformowała Olbryś-Zegarowska.

Kierownik Wydziału Historyczno-Archiwalnego PWPW S.A. podkreśliła, że rewitalizacja schronu ma na celu "udostępnienie obiektu dla wąskiego grona odbiorców: przedstawicieli organów państwowych, klientów i kontrahentów PWPW, delegacji zagranicznych i innych grup zaproszonych gości". "Misją wystawy +Schron prezydenta RP w PWPW+ będzie informowanie o historii PWPW, rozwijanie i popularyzacja wiedzy nt. prezydenta Ignacego Mościckiego, osiągnieć gospodarczych II RP, czasów Powstania Warszawskiego oraz działań bojowych w PWPW w 1944 r." – powiedziała.

Według Olbryś-Zegarowskiej, na wystawie zostaną zaprezentowane "największe osiągnięcia przemysłu II Rzeczpospolitej oraz zniszczenia wojenne PWPW i Warszawy". "Całość ekspozycji będzie dwujęzyczna: polsko-angielska. Kontrast pomiędzy pomieszczeniami prezydenckimi, a tymi z okresu Powstania Warszawskiego - m.in. szpitala powstańczego - pozwoli na klarowne wyznaczenie granic czasowych i funkcjonalności związanych z tym miejscem" – stwierdziła.

Jak poinformowano w Opisie Przedmiotu Zamówienia na stronie internetowej PWPW, zakres prac obejmuje m.in. remont ogólnobudowlany schronu, remont klatek schodowych zlokalizowanych w jego pobliżu, instalacje wentylacji, instalacje elektryczne i sanitarne oraz dostawę, montaż i uruchomienie systemów multimedialnych. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL