Polska po 1989 roku

14.02.2019

Rada Warszawy apeluje o rozpoczęcie prac nad pomnikiem Jana Olszewskiego

Rada Warszawy wzywa prezydenta stolicy, aby upamiętnić heroiczną postać naszej historii - b. premiera Jana Olszewskiego i rozpocząć prace umożliwiające postawienie jego pomnika – głosi stanowisko, które w czwartek przyjęli stołeczni radni. Stanowisko zgłosił PiS.

Projekt stanowiska na początku sesji wnieśli radni PiS. W głosowaniu za stanowiskiem opowiedziało się 54 radnych, nikt nie był przeciwko.

„Rada Warszawy wzywa prezydenta m.st. Warszawy, aby upamiętnić tę heroiczną postać naszej wspólnej historii. Rada Warszawy apeluje do prezydenta, aby już dziś rozpocząć prace umożliwiające ustanowienie monumentu na jednej z ulic lub placów Warszawy” – głosi przyjęte stanowisko.

Jak napisali radni PiS, Rada Warszawy „w swej różnorodności pragnie, aby pomnik ten oddawał charakter i postawę Jana Olszewskiego – łączącą środowiska, broniącą praw osób dyskryminowanych oraz broniącą godności człowieka”.

„Niech ten pomnik będzie świadectwem wspólnego zaangażowania w upamiętnienie osób, które ponad wszelką wątpliwość były opoką Polaków w czasach zniewolenia” – głosi stanowisko rady miasta.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (KO) powiedziała dziennikarzom, że Olszewski był Honorowym Obywatelem m.st. Warszawy i był „bez najmniejszych wątpliwości wybitną postacią”. Jak powiedziała, Olszewskiemu należy się pomnik w stolicy.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Główne uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego odbędą się w sobotę; o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza żałobna. Były premier zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

kos/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL