Powstanie Warszawskie

28.03.2019

Rada Warszawy: miasto po raz kolejny wypłaci nagrody powstańcom

Rada Warszawy jednogłośnie przyjęła uchwałę, przewidującą że wszyscy powstańcy warszawscy, których dane znajdują się w Muzeum Powstania Warszawskiego, otrzymają 5 tys. brutto nagrody. Dodatkowe pieniądze trafią do osób, które nie otrzymały nagrody w ubiegłym roku z przyczyn formalnych.

Ubiegłoroczna nagroda wynosiła 4587,84 zł brutto. Podobnie jak w zeszłym roku, powstańcy mają otrzymać pieniądze do 1 sierpnia, czyli do dnia rocznicy wybuchu powstania. W uzasadnionych przypadkach nagrody mogą być wypłacone do końca tego roku. Na ten cel zarezerwowano w budżecie 9 mln zł.

W uzasadnieniu projektu uchwały podkreślono, że jej celem jest uhonorowanie przez miasto stołeczne powstańców, którzy "narażali swoje życie, walcząc o wolną Warszawę". Jak dodano, obecnie na świecie żyje 1800 uczestników powstania.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.(PAP)

sno/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL