Epoka nowożytna

04.11.2019

Radni Pragi Północ uczcili 225. rocznicę Rzezi Pragi

Radni i zarząd stołecznej dzielnicy Praga Północ złożyli w poniedziałek wieńce pod krzyżem upamiętniającym ofiary Rzezi Pragi. Tego dnia mija 225. rocznica masakry około 20 tys. cywilów dokonanej przez wojska rosyjskie dowodzone przez gen. Aleksandra Suworowa.

Wiceprzewodniczący rady dzielnicy Jacek Wachowicz podczas uroczystości pod krzyżem upamiętniającym (koło cerkwi Marii Magdaleny przy ul. Jagiellońskiej) ofiary Rzezi Pragi wyraził nadzieję, że w przyszłym roku wspomnienie tego dramatycznego wydarzenia będzie się mogło odbyć pod pomnikiem poświęconym ofiarom mordu.

CZYTAJ TAKŻE

W rozmowie z PAP wyjaśnił, że pomnik ma zostać wzniesiony na placu Wileńskim, w pobliżu miejscu, gdzie kiedyś stał pomnik Braterstwa broni, czyli tak zwani czterej śpiący. Przypomniał, że już dwa lata temu rada miasta poparła inicjatywę budowy monumentu, ale nie doszło do żadnych działań władz miasta. Wachowicz jest przekonany, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na tę inwestycję. Jego zdaniem pomnik powinien być również współfinansowany ze zbiórki społecznej.

Obrona Pragi była jednym z ostatnich aktów insurekcji kościuszkowskiej. Wojska rosyjskie, dowodzone przez gen. Aleksandra Suworowa, wczesnym rankiem 4 listopada 1794 r. rozpoczęły szturm Pragi. Późnym wieczorem była ona już w rękach rosyjskich. Wówczas – głównie kozacy - dokonali masakry miejscowej ludności cywilnej. Ofiarą padli mężczyźni, kobiety i dzieci. Według współczesnych szacunków zginęło wtedy od 13 do 20 tysięcy ludzi.

Złożenie wieńców poprzedziła uroczysta sesja rady Pragi Północ.

Obrona Pragi była jednym z ostatnich aktów insurekcji kościuszkowskiej. Wojska rosyjskie, dowodzone przez gen. Aleksandra Suworowa, wczesnym rankiem 4 listopada 1794 r. rozpoczęły szturm Pragi. Późnym wieczorem była ona już w rękach rosyjskich. Wówczas – głównie kozacy - dokonali masakry miejscowej ludności cywilnej. Ofiarą padli mężczyźni, kobiety i dzieci. Według współczesnych szacunków zginęło wtedy od 13 do 20 tysięcy ludzi.(PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL