II Rzeczpospolita

18.08.2017 aktualizacja 07.09.2017

Radom: AIR SHOW 2017 upamiętni Stanisława Żwirkę i Franciszka Wigurę

Pilot Franciszek Żwirko (z prawej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-4. Kraków, 24.09-06.10.1930. Źródło: NAC Pilot Franciszek Żwirko (z prawej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-4. Kraków, 24.09-06.10.1930. Źródło: NAC

Motywem przewodnim 15. Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2017, które odbędą się w Radomiu będzie uczczenie 85. lecia zwycięstwa kapitana Stanisława Żwirki i inżyniera Franciszka Wigury w zawodach "Challenge". Wśród atrakcji znajdą się pokazy dynamiczne, wystawy i strefy tematyczne.

AIR SHOW 2017 odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia.

Podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiadającej sierpniowe pokazy radca koordynatora ds. AIR SHOW z ramienia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Krzysztof Żabicki podkreślił, że tegoroczna konwencja pokazów została nieco zmieniona ze względu na 85. lecie zwycięstwa Żwirki i Wigury w zawodach samolotów turystycznych "Challenge".

"Taka konwencja pozwoli przede wszystkim widzom z retrospekcji popatrzyć na historię polskiego lotnictwa jak i teraźniejszość" - stwierdził.

Dyrektor biura organizacyjnego AIRSHOW płk Kazimierz Dyński zaznaczył, że aspekt historyczny będzie motywem przewodnim zarówno wystawy statycznej, jak i pokazów lotniczych w powietrzu. Jak dodał to właśnie w okresie międzywojennym, kiedy sukcesy odnosił Żwirko i Wigura powstawał polski przemysł lotniczy.

"W tym czasie potencjał polskiego przemysłu lotniczego został zbudowany do takiego poziomu, że na arenie międzynarodowej, europejskiej lotnictwo polskie stało się słynne" - zaznaczył Dyński.

Płk Kazimierz Dyński zaznaczył, że aspekt historyczny będzie motywem przewodnim zarówno wystawy statycznej, jak i pokazów lotniczych w powietrzu. Jak dodał to właśnie w okresie międzywojennym, kiedy sukcesy odnosił Żwirko i Wigura powstawał polski przemysł lotniczy. Poinformował, że podczas tegorocznej edycji pokazów AIR SHOW na wystawie statycznej będzie można zobaczyć m.in. repliki samolotów z okresu II RP, w tym samolot RWD5R, którego jednym z konstruktorów był Stanisław Żwirko.

Poinformował, że podczas tegorocznej edycji pokazów AIR SHOW na wystawie statycznej będzie można zobaczyć m.in. repliki samolotów z okresu II RP, w tym samolot RWD5R, którego jednym z konstruktorów był Stanisław Żwirko. Na wystawie zaprezentują się także przedstawiciele polskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym Polska Grupa Zbrojeniowe czy WB Electronics.

Pokazy dynamiczne będą natomiast podzielone na bloki samolotów cywilnych oraz bloki samolotów wojskowych. Rozpocznie je defilada powietrzna składająca się z 64 samolotów, w które wyposażone są Siły Powietrzne RP. Defiladę, w trakcie której nad lotniskiem w Radomiu zawiśnie biało-czerwona flaga, zakończy pokaz lotnictwa taktycznego, w tym samolotów F-16.

W bloku samolotów wojskowych będzie można zobaczyć zarówno pokaz desantu z wykorzystaniem technik linowych i ratownictwa lotniczego, a także po raz pierwszy w Polsce przelot samolotu strategicznego lotnictwa bombowego USA B-52 oraz B-1,

W bloku samolotów cywilnych wystąpi m.in. zespół akrobacyjny Baltic Bees i grupa akrobacyjna "Żelazny".

Organizatorzy przygotowali również trzy strefy tematyczne oraz strefę dziecka, w której na najmłodszych widzów będą czekać laboratorium lotnicze i symulatory.

Po raz pierwszy zostanie także uruchomiona aplikacja mobilna. Dzięki niej będzie można zapoznać się z programem pokazów, lokalizacjami elementów wystawy, opisem wystawców i stref tematycznych.

Szef kancelarii prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński poinformował, że władze miasta przygotowały kilkanaście stref parkingowych na kilkadziesiąt tysięcy samochodów, pięć specjalnych linii autobusów, a zwiększona ma zostać częstotliwość linii regularnych dojeżdżających na lotnisko.

Jak podkreślił w najbliższych dniach w Radomiu odbędą się także imprezy towarzyszące AIRSHOW, w tym prezentacja historii "Lady from Hell" - amerykańskiego bombowca, który wylądował w Radomiu w 1945 r. oraz finał ogólnopolskiego konkursu dla projektantów mody Radom Fashion Show. (PAP)

mro/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL