Europa i świat po 1989 roku

11.11.2018

Rosja: w piśmie „Diletant” materiał o niepodległości Polski

Materiał przypominający o odzyskaniu przez Polskę w 1918 roku niepodległości ukazał się w listopadowym numerze rosyjskiego czasopisma historycznego „Diletant”. Wymieniono w nim kilkanaście kluczowych wydarzeń w historii Polski, od XVI do XX wieku.

Przygotowany we współpracy z ambasadą RP w Moskwie materiał ma formę infografiki z krótkimi informacjami o najważniejszych wydarzeniach w dziejach państwa polskiego. Rozpoczyna się od Unii Lubelskiej w 1569 roku, a kończy się w wieku XX, na roku 1991, gdy - jak zaznaczono - Polska "w końcu uzyskała prawdziwą niepodległość".

Spośród wydarzeń dawnej Rzeczypospolitej wyróżniono konfederację warszawską i jej postanowienia dotyczące swobody wyznania. Akt ten, jak podkreślono, "jest pierwszym tego rodzaju w historii Europy". "Rzeczpospolita staje się najbardziej tolerancyjnym państwem Europy" - głosi infografika.

Środkowa część tej chronologii dziejów Polski obejmuje kolejne rozbiory i powstania narodowe. W XX wieku w notce o II wojnie światowej przypomniano, iż "pakt Ribbentrop-Mołotow doprowadził w 1939 roku do wkroczenia do Polski armii niemieckiej i radzieckiej", a później Polska "na dziesięciolecia znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego".

Materiał zawiera także grafikę z mapą Polski w latach 1918-38, a podtytułem wyróżniono informację, iż 11 listopada Polska świętuje Dzień Niepodległości.

"Diletant" to miesięcznik historyczny o nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy. Ukazuje się od 2011 roku, a jego celem jest popularyzacja historii.

Materiały tego czasopisma omawiane są co tydzień w niezależnym radiu Echo Moskwy. Gościem takiej audycji był 1 listopada ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak.

Odrębny obszerny materiał poświęcony 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski dostępny jest na stronie internetowej "Diletanta". Jest to rosyjski przekład artykułu pióra prof. Andrzeja Chwalby: "Polska 1918. Odzyskanie utraconej państwowości".

Anna Wróbel (PAP)

awl/ ulb/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL