Marsz Żywych rozpoczął się w Oświęcimiu. Kilka tysięcy Żydów z całego świata wyruszyło sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, oddając hołd ofiarom Zagłady.
Podczas Marszu, który odbywa się po raz 23., w sposób szczególny uwypuklona jest martyrologia Żydów z Węgier. W tym roku przypada 70. rocznica zagłady tej społeczności.
Spośród ok. 800 tys. węgierskich Żydów wojnę przeżyło niespełna 200 tys. Według szacunków historyków z Muzeum Auschwitz ponad 325 tys. zostało zgładzonych przez Niemców w komorach gazowych Birkenau.
Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego. Używali go starożytni Hebrajczycy podczas ceremonii religijnych. Żydowskiej młodzieży z różnych kontynentów towarzyszą ocaleni z Zagłady, sędziowie sądu najwyższego Izraela na czele z prezesem Asherem Grunisem i były naczelny rabin Tel-Awiwu Izrael Meir Lau. Są także młodzi Polacy.
W Marszu idzie Ester, młoda Żydówka z Węgier. „Przyjechałam, żeby upamiętnić Żydów i Romów z mojego kraju, którzy zginęli w tym obozie. Jestem tu pierwszy raz. Bardzo mnie to dotknęło. Gdy wchodziłam tutaj, nie robiło to na mnie wrażenia, ale gdy weszłam do baraków zaczęłam płakać" – powiedziała Ester, która we włosy wplotła węgierskie barwy narodowe.
Pod biało-czerwonymi flagami idą w Marszu Polacy. Licealistka z Tarnowskich Gór Monika Krupa powiedziała, że swą obecnością chce zamanifestować solidarność z ofiarami. „To historia, która jest bardzo ważna. Każdy powinien ją poznać. (…) Największe wrażenie robią na mnie budynki, druty. Gdy zna się historię tego miejsca, to wszystko wywiera przerażające wrażenie".
Przed rozpoczęciem Marszu młodzi Żydzi zwiedzili ekspozycje Muzeum Auschwitz. W wielu miejscach pozostawili kwiaty. Schody bloku, w którym mieści się stała wystawa poświęcona martyrologii Żydów z Holandii, pokryły tulipany, symbol tego kraju. Uczestnicy ubrani są w niebieskie kurtki, które otrzymują od organizatorów. Ten kolor połączony z białym - barwy państwa Izrael - dominuje w poniedziałek w byłym niemieckim obozie.
Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady stworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię Żydów w Polsce, spotykają się z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Jego kulminacją jest Marsz oraz podniosła uroczystość, która odbędzie w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.
Marsz Żywych tradycyjnie odbywa się w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa). (PAP)
szf/ ls/ jbr/