Rozpoczętym właśnie obchodom 150. rocznicy bitwy pod Małogoszczem (Świętokrzyskie) towarzyszył będzie multimedialny eksperyment, polegający na transmisji wideo konferencji naukowej do trzech miast regionu.
Obchody 150. rocznicy jednej z najważniejszych bitew powstania styczniowego - pod Małogoszczem rozpoczęto w czwartek w Krakowie. W konferencji naukowej zorganizowanej w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięli udział rektor uczelni prof. Wojciech Nowak, prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Białas oraz historycy m.in. z Krakowa, Lwowa oraz Wrocławia.
"To była konferencja poświęcona całemu powstaniu, natomiast w piątek w czasie drugiego dnia w Małogoszczu, skupimy się w większej mierze na wydarzeniach, jakie miały miejsce w tym mieście" - powiedział PAP burmistrz Małogoszcza Jan Głogowski.
Bitwa pod Małogoszczem (24 lutego 1863 r.) była jedną z największych bitew powstania styczniowego. 2,5 tysięczny oddział gen. Mariana Langiewicza został w niej pokonany przez Rosjan. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej.
Jak poinformował PAP dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej Krzysztof Szczygieł, piątkowej konferencji, będzie towarzyszył technologiczny eksperyment. Będzie ona transmitowana na żywo przez Internet do trzech instytucji kultury w Skarżysku, Starachowicach oraz Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak wyjaśnił, transmisja wideo miała ruszyć już w czwartek z Krakowa. "Z przyczyn technicznych nie było to możliwe. Staramy się jednak, by do piątkowej sesji, która odbędzie się w Małogoszczu mogli się włączyć także mieszkańcy trzech wymienionych miast" - wyjaśnił Szczygieł.
Dodał, że multimedialny eksperyment będzie realizowany w ramach projektu "Internetowe Centrum Kultury", czyli multimedialnego „telemostu” łączącego trzy wymienione miasta.
Wśród tematów poruszanych w czasie piątkowej sesji naukowej znajdzie się m.in. kwestia poglądów ziemian z okolic Małogoszcza na powstanie; zagadnienie przybliży znawca wydarzeń z 1863 roku prof. Wiesław Caban z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Na sobotę, dla uczestników sesji zaplanowano wycieczkę po miejscach, które 150 lat temu były areną starć oddziałów Mariana Langiewicza z carską armią. Z kolei w niedzielę zorganizowany zostanie złaz turystyczny "Po małogoskiej ziemi". Rocznicowe obchody zakończy w niedzielę koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu.
Bitwa pod Małogoszczem (24 lutego 1863 r.) była jedną z największych bitew powstania styczniowego. 2,5 tysięczny oddział gen. Mariana Langiewicza został w niej pokonany przez Rosjan. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej. Jeden z powstańców rannych w bitwie pod Małogoszczem stał się bohaterem znanej powieści Stefana Żeromskiego "Wierna Rzeka". Jej tytuł odnosi się do Łosośnej - rzeki przepływającej na wschód od Małogoszcza. (PAP)
mjk/ abe/