Walka o niepodległość 1914-1918

11.01.2018

Rozpoczyna się Częstochowski Rok Praw Kobiet

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. 2015 r. Fot. PAP/W. Deska Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. 2015 r. Fot. PAP/W. Deska

Warsztaty, debaty, promocja aktywnego udziału kobiet w życiu publicznym, czy mural poświęcony Mieczysławie Biegańskiej to tylko niektóre działania zaplanowane podczas rozpoczętego w czwartek Częstochowskiego Roku Praw Kobiet.

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Praw Kobiet - między innymi w związku z przypadającą setną rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk przygotował zarządzenie, ustanawiające rok 2018 Częstochowskim Rokiem Praw Kobiet.

"Coraz częściej przekonuję się, że język, którym się posługujemy, kształtuje rzeczywistość wokół nas i jest niezwykle ważne, by wypowiadając się nie pomijać nikogo" – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W tym roku Częstochowa po raz pierwszy przyłączy się do międzynarodowej kampanii społecznej "Nazywam się Miliard / One Billion Rising" skierowanej przeciwko przemocy wobec kobiet. 14 lutego na całym świecie odbywają się "tańczące" protesty przeciwko przemocy wobec kobiet. Na marzec zaplanowano debatę poświęcona językowi; do działań włączą się też częstochowskie instytucje kultury.

Obchodom przez cały rok towarzyszyć ma postać Mieczysławy Biegańskiej. "Dojmującym przykładem braku równości w życiu publicznym jest małżeństwo Mieczysławy i Władysława Biegańskich" – powiedziała pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans Agata Wierny.

"On - powszechnie znany w kraju lekarz, społecznik, etyk, jest na różne sposoby uhonorowany w mieście, w którym spędził większość swojego życia zawodowego - jego imię nosi najważniejszy plac Częstochowy, szpital, biblioteka. Tymczasem Mieczysława Biegańska była działaczką społeczną, to właśnie m.in. jej zawdzięczamy fakt, że możemy w tym roku świętować 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Przez wiele lat swojego życia prowadziła kursy edukacyjne dla mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, to ona zajęła się organizacją biblioteki, której powstanie zainicjował jej mąż" - dodała.

"Została w cieniu swojego męża, a ma konkretny dorobek, który będziemy starali się przypomnieć, przywrócić ją częstochowiankom i częstochowianom" – wtórował jej kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Juliusz Sętowski.

Aby zaakcentować inaugurację Częstochowskiego Roku Praw Kobiet, czwartkowe poranne komunikaty Biura Prasowego Urzędu Miasta były skierowane wyłącznie do mieszkanek. Był to zabieg celowy, mający zwrócić uwagę na problem nierówności płci, który jest również bardzo istotny w obszarze językowym. (PAP)

Autor: Anna Gumułka (PAP)

lun/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL