Europa i świat po 1989 roku

03.03.2016 aktualizacja 14.07.2016

Rumunia: pastor Toekes pozbawiony państwowego odznaczenia

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poinformował w czwartek o odebraniu wysokiego odznaczenia państwowego Laszlo Toekesowi, znanemu pastorowi narodowości węgierskiej, za sugerowanie w 2013 roku, że Węgry powinny przyjąć "status protektora" siedmiogrodzkich Węgrów.

Toekes był w czasach rządów Nicolae Ceausescu represjonowany jako opozycjonista. Jego protesty zapoczątkowały upadek reżimu komunistycznego w Rumunii. W 1989 roku był jedną z pierwszych osób przeciwnych likwidacji siedmiogrodzkich wsi zamieszkanych głównie przez Węgrów.

Iohannis oświadczył, że odbiera Order Gwiazdy Rumunii przyznany Toekesowi w 2009 roku. Jak pisze agencja Associated Press, rumuński prezydent zasugerował, że Toekes nie zasługuje na to odznaczenie, ponieważ nie szanuje rumuńskiej konstytucji.

Tydzień wcześniej rumuński sąd orzekł, że odznaczenie należy Toekesowi odebrać.

W Rumunii mieszka ok. 1,3 mln Węgrów, głównie na terenie Siedmiogrodu, który wraz z częścią Kriszany, Marmaroszu i Banatu Rumunia otrzymała na mocy traktatu z Trianon z 1920 roku po I wojnie światowej. (PAP)

az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL