Ruszyła druga edycja konkursu Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku na najlepszą audycję historyczną roku. Ogólnopolski konkurs ma służyć promocji najnowszej historii Polski w ambitnej twórczości dziennikarskiej.
Do 15 czerwca do nagrody można zgłaszać radiowe reportaże, słuchowiska oraz telewizyjne filmy dokumentalne o tematyce historycznej, które powstały w 2013 r. Nominacje będą ogłoszone 25 października, a laureatów poznamy 26 listopada.
Konkurs zainicjował i organizuje białostocki oddział IPN. Instytut podkreśla, że to jedyny konkurs w Polsce, w którym honorowana jest radiowa i telewizyjna twórczość dziennikarska pokazująca najnowsze dzieje Polski.
Jak powiedział PAP rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki, Instytut liczy, że w drugiej edycji konkursu mogą pojawić się np. audycje z okazji 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej obchodzonej w 2013 r.
"Bardzo żywym tematem historycznym były też poszukiwania ofiar zbrodni stalinowskich, które miały miejsce nie tylko na powązkowskiej +Łączce+ czy przy białostockim Areszcie Śledczym, ale także w innych miejscach. Wiemy, że pracom tym towarzyszyli reportażyści" - podkreślił Danilecki. Powstaje też sporo prac dedykowanych tematyce Żołnierzy Wyklętych, w 2013 r. była też obchodzona 45. rocznica wydarzeń marca 1968 r.
IPN liczy także, że w konkursie pojawią się prace pokazujące losy pojedynczych ludzi na tle wielkiej historii. Losy to jedna z trzech konkursowych kategorii. Pozostałe dwie to: wydarzenie oraz historia regionalna związana z terenem działania IPN w Białymstoku. W każdej kategorii będzie po pięć nominacji.
Konkursowe prace mogą zgłaszać sami dziennikarze, redakcje, organizacje społeczne zajmujące się edukacją historyczną, instytucje kultury, organizacje kombatanckie.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2013 r.. Nagrodzono radiowe i telewizyjne reportaże i filmy wyprodukowane w 2012 r. Grand Prix prezesa IPN w kategorii wydarzenie zdobyły Magda Grydniewska i Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin za audycję „Zawieszka z Sobiboru”, która opowiada o losach żydowskiej dziewczynki Lei Judith de la Penna z Amsterdamu.
Nagrodę w kategorii losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie) otrzymała Jolanta Rudnik z Radia Koszalin za audycję "Czarny temat - Regina". W kategorii losy - nagrodę dyrektora oddziału IPN w Białymstoku otrzymała reportażystka Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czarkowska za reportaż "Moja ciotka Zyta". (PAP)
kow/ abr/