Rycerze Kolumba otrzymali w środę nagrodę "Viventi Caritate" ("Żyjącemu Miłością"). Wyróżnienie to po raz trzynasty przyznał Fundusz im. bp. Jana Chrapka. Rycerze Kolumba to organizacja katolicka mężczyzn, prowadząca działalność o charakterze charytatywnym,
W środę przypadła szesnasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda "Viventi Caritate".
Ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik, wspominając bp. Chrapka, podkreślił w homilii, że zawsze były mu bliskie osoby potrzebujące pomocy: niepełnosprawni i chorzy. Biskup radomski dodał, że jego poprzednik w szczególny sposób był zaangażowany w sprawy mediów. "Utrzymywał żywe kontakty z ludźmi mediów, bo wiedział, że od nich w dużym stopniu zależy świadomość Polaków i to, w jaki sposób będą przyjmować Ewangelię" - zaznaczył bp Tomasik.
Nagrodę "Viventi Caritate" przyznaje kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego od 2001 r. przy Caritas diecezji radomskiej.
Wyróżnienie otrzymują osoby i instytucje, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej.
Nazwa nagrody - "Żyjącemu miłością" - nawiązuje do słów biskupa Chrapka: "Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią".
Tegoroczni laureaci - Rycerze Kolumba - to organizacja katolicka mężczyzn, prowadząca działalność o charakterze charytatywnym, skupiająca ponad 1,7 mln członków w całym świecie. Nazwa organizacji upamiętnia postać Krzysztofa Kolumba, odkrywcy, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Jej członkami mogą zostać jedynie dorośli mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.
Od ponad 10 lat Rycerze Kolumba są obecni także w Polsce. Chętnie działają na rzecz lokalnych środowisk. Organizują charytatywne bale i koncerty. Dofinansowują letni wypoczynek dla dzieci z niezamożnych rodzin. Z ich inicjatywy, w ramach akcji "Łuczniki dla Afryki", zebrano kilkaset maszyn do szycia, które trafiły do afrykańskich kobiet.
Po raz pierwszy Nagroda "Viventi Caritate" została wręczona w 2005 r. Otrzymali ją dyrektor Ogródka Jordanowskiego w Radomiu - Jerzy Iwański i dyrektorka Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Radomiu - siostra Urszula Krajewska ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. W ub. roku nagroda trafiła do Lucyny Wiśniewskiej, lekarki, organizatorki wielu akcji prozdrowotnych, b. posłanki.
Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Miał 53 lata. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.(PAP)
autor: Ilona Pecka
edytor: Anna Małecka
ilp/ malk/