Zainteresowanie uczestników Światowych Dni Młodzieży zwiedzeniem Muzeum Auschwitz przeszło najśmielsze oczekiwania. Pierwotnie organizatorzy byli przygotowani na przyjazd ok. 133 tys. osób, jednak ich zdaniem liczba ta może znacząco wzrosnąć.
„Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania, ale to nas zaskoczyło. (…) Zależy nam, aby jak najwięcej osób, które przyjadą na ŚDM 2016, mogło zobaczyć były niemiecki obóz Auschwitz–Birkenau” – powiedział koordynator ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann.
Muzeum Auschwitz, znajdujące się w Oświęcimiu, położonym 50 km od Krakowa, zostanie udostępnione tylko pielgrzymom w dniach od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia. Wejdą do niego wówczas uczestnicy ŚDM, którzy wcześniej zarejestrują się na stronie internetowej http://mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/.
Pierwotna pula miejsc, która została przeznaczona dla pielgrzymów, wynosiła 133 tys. Szybko się wyczerpała. W internetowym serwisie rejestracyjnym pojawiły się już jednak dodatkowe miejsca. W sumie jest ich blisko 170 tys., co oznacza, że podczas ŚDM były niemiecki obóz będzie mogło zwiedzić maksymalnie ok. 300 tys. młodych wiernych.
Ze względu na ogromne zainteresowanie Muzeum w dniach przeznaczonych dla uczestników ŚDM wprowadzi szczególne zasady zwiedzania. Jak powiedział jego wicedyrektor Andrzej Kacorzyk pielgrzymi ze względu na wymogi ochrony konserwatorskiej nie zobaczą wnętrz historycznych budynków. „Trasa została zaplanowana tak, by poznali najważniejsze miejsca zarówno w byłym obozie Auschwitz I, jak i w Auschwitz II-Birkenau. Jej przejście zajmie około półtorej godziny. Muzeum przygotuje też wystawę plenerową, która przybliży najważniejsze zagadnienia z historii obozu” - dodał.
Ks. Hoffmann podkreślił, że młodzież otrzyma wydrukowane przewodniki w kilku wersjach językowych. Nie będzie możliwości zwiedzania Muzeum z przewodnikiem.
„Mam ogromną nadzieję, że dla tych setek tysięcy młodych ludzi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, aby zadawać ważne pytania i poszukiwać odpowiedzi na nie, przejście przez Miejsce Pamięci będzie nie tylko ważną lekcją historii, ale też wyjątkowym osobistym doświadczeniem” – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.
Jak dodał, „Auschwitz jest niezwykle ważnym miejscem, w którym młodzi ludzie mogą dowiedzieć się tego, do czego dekady temu doprowadziła nienawiść, antysemityzm oraz pogarda dla człowieka i jego praw”.
Biuro prasowe Muzeum Auschwitz podało, że zmiana zasad zwiedzania Miejsca Pamięci nie zakłóci obchodów Dnia Pamięci o zagładzie Sinti i Romów, które odbędą się 2 sierpnia na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka odbędą się w dniach 26 do 31 lipca przyszłego roku. Prezydent Andrzej Duda po niedawnym spotkaniu z Ojcem Świętym powiedział, że podczas wizyty w Polsce papież chciałby odwiedzić - poza Krakowem, także Częstochowę oraz pomodlić się w byłym obozie Auschwitz.
W przeszłości Miejsce Pamięci odwiedziło już dwóch papieży – Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,53 mln osób.(PAP)
szf/ wos/ mhr/