Polska po 1989 roku

13.02.2019

S. Karczewski: będziemy odbudowywać Pałac Saski bez prezydenta stolicy, ale jestem gotów do rozmów

Nie ma odzewu ze strony władz Warszawy ws. Pałacu Saskiego, dlatego będziemy odbudowywali pałac bez prezydenta Rafała Trzaskowskiego; liczę jednak, że Trzaskowski się zreflektuje, jestem gotów do rozmów - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu był pytany na środowym briefingu na jakim etapie są rozmowy z warszawskim ratuszem ws. odbudowy Pałacu Saskiego. "Na żadnym" - odpowiedział Karczewski.

Jak mówił, dokładnie dwa miesiące temu wysłał pismo do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, jak również jego sekretariat dzwonił do ratusza. "Bez odzewu, nie ma żadnej reakcji, będziemy robili w takim razie odbudowę bez pana prezydenta Trzaskowskiego. Ale będziemy, bo jesteśmy bardzo zdeterminowani, dlatego że to jest piękne miejsce, piękny budynek, pięknie komponujący się w Plac Piłsudskiego, spinający Plac Piłsudskiego" - powiedział Karczewski.

Zaznaczył jednak, że liczy, iż "jednak prezydent Rafał Trzaskowski zreflektuje się". "Zadzwoni do naszego gabinetu, albo jego współpracownicy, i umówimy się. Ja jestem gotowy do rozmów" - powiedział marszałek Senatu.

11 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

W grudniu ub.r. Karczewski poinformował, że podczas posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, przedstawił plan odbudowy Pałacu Saskiego i zapowiedział, że jego część ma zostać przeznaczona na nową siedzibę Senatu.

W ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy zadeklarował, że jak tylko marszałek Senatu ustali dokładną datę spotkania ws. odbudowy Pałacu Saskiego, wówczas weźmie w nim udział. Trzaskowski przeprosił, że do tej pory nie odpowiedział na zaproszenie marszałka w tej sprawie.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić m.in. nowa siedziba Senatu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL