Kampania 1939

17.09.2019

S. Karczewski: musimy mówić Europie i światu, jak wyglądała historia

Musimy przekazywać pamięć i wiedzę o historii młodemu pokoleniu, ale też mówić Europie i światu, jak wyglądała historia, do jak tragicznych wydarzeń doprowadziła napaść Niemców, a później Rosjan na Polskę – apelował w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jednym z punktów wtorkowej wizyty marszałka w Częstochowie jest msza św. w intencji ojczyzny na Jasnej Górze oraz złożenie kwiatów w Kaplicy Pamięci Narodu i pod Epitafium Smoleńskim na terenie klasztoru. Wcześniej, podczas konferencji prasowej, Karczewski podkreślał, że rocznica 17 września 1939 r. to ważny dzień dla polskiej historii.

"80. rocznica napaści przez Związek Sowiecki na Polskę to cios w plecy dla walczących Polaków, to czwarty rozbiór Polski. Pamiętamy - pamiętamy o tym dniu i pamiętamy, aby tę wiedzę koniecznie przekazywać młodemu pokoleniu, ale nie tylko naszym dzieciom i wnukom. Musimy również mówić Europie, Europejczykom, światu, jak wyglądała historia, jaki miała przebieg, do jak tragicznych wydarzeń doprowadziła napaść Niemców, a później Rosjan na Polskę, jakie spustoszenie Europy i świata dokonała ta wojna" – powiedział marszałek.

"Musimy o tym pamiętać; musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie - i o to bardzo dbamy. Będziemy zabiegać o to, by Polska była bezpieczna, by nasze granice były bezpieczne" – dodał Karczewski.

 

autor: Marek Błoński

mab/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL