Polska po 1989 roku

30.06.2019

S. Karczewski: w Polsce powinno powstać 16 ośrodków dla repatriantów

Utworzenie 16 ośrodków dla repatriantów, czyli w każdym województwie, postulował marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z młodzieżą polonijną i przedstawicielami Polonii w Lublinie, w ramach obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

„Mamy pewien wyrzut sumienia, który dotyczy repatriacji. Nie dokonaliśmy repatriacji w takim zakresie, w jakim zrobić to powinniśmy. Staramy się, żeby ten proces usprawnić. Zmieniliśmy ustawę, robimy dużo, żeby jak najwięcej Polaków, którzy wyjechali, czy też z potomkowie tych Polaków, którzy zostali wywiezieni z Polski, mogli wrócić, mogli przyjechać do Polski” – powiedział Karczewski.

„Będziemy to robić i bardzo chcę robić to z samorządowcami. Marzy mi się, żeby w każdym województwie był ośrodek dla repatriantów, żeby było tych ośrodków 16. Liczę na to, że woj. lubelskim też taki ośrodek zostanie stworzony. One są konieczne i potrzebne” – powiedział marszałek Senatu, zwracając się od obecnego na spotkaniu marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Karczewski podkreślił, że władzom polskim zależy na tym, aby kontakty z Polonią były coraz lepsze, aby był prowadzony dialog. „Chcemy wsłuchiwać się, być otwarci na Polonię, bardzo nam na tym zależy” – dodał.

Podkreślił, że jeśli chodzi o stosunek polityków do Polonii to mamy w Polsce konsensus. „To właściwie jedna z niewielu dziedzin naszego życia politycznego, w którym zgadzamy się, wiemy, jak bardzo ważna jest Polonia i jak bardzo potrzebne są kontakty z Polonią” – zaznaczył.

Karczewski spotkał się w Lublinie przedstawicielami Polonii, z młodzieżą polonijną, która przebywa w Polsce w ramach akcji „Lato z Polską” prowadzonej przez stowarzyszenie Wspólnota Polska. W spotkaniu uczestniczyli Polacy i ich potomkowie m.in. z Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Rosji.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL