Europa i świat po 1989 roku

28.03.2019

Sąd Najwyższy Finlandii zakazał tymczasowo działalności Nordyckiego Ruchu Oporu

Sąd Najwyższy Finlandii przyjął do rozpoznania skargę fińskiego odłamu neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu w związku orzeczoną wcześniej jego delegalizacją. Jednocześnie zakazał do czasu wydania ostatecznego rozstrzygnięcia działalności tej organizacji w kraju.

Wyrok może zapaść za około rok – poinformowała w czwartek kancelaria sądu.

Postanowienie fińskiego Sądu Najwyższego dotyczy funkcjonującego na terenie Finlandii oddziału Nordyckiego Ruchu Oporu (Pohjoismainen Vastarintaliike – PVL) – organizacji o charakterze narodowosocjalistycznym, która działa również w innych krajach nordyckich - Szwecji, Danii czy Norwegii.

Fiński PVL zaskarżył do Sądu Najwyższego poprzedni werdykt sądu apelacyjnego w Turku, który na jesieni 2018 r. orzekł o delegalizacji ruchu, uznając, że jego działalność jest sprzeczna z prawem i dobrymi obyczajami. Sąd zwrócił uwagę na związaną z ruchem przemoc, antysemityzm, fascynację faszyzmem, podważanie Holokaustu czy szerzenie mowy nienawiści dotyczącej imigrantów oraz mniejszości seksualnych. Władze organizacji uważają, że działają w granicach wolności słowa i zrzeszania się. W związku z prawem do wniesienia skargi do Sądu Najwyższego wyrok ten nie uprawomocnił się.

Zgodnie z czwartkowym komunikatem fińskiej policji, która wnioskowała do Sądu Najwyższego o zastosowanie tymczasowego środka, na podstawie postanowienia tej instancji funkcjonariusze mogą podejmować interwencje w razie zaobserwowania jakiejkolwiek działalności ruchu. Jak wyjaśnił inspektor Heikki Lausmaa, ruch "nie może organizować demonstracji ani pokazywać publicznie swoich symboli czy flag".

O delegalizację PVL wystąpił dwa lata temu zarząd komendy głównej fińskiej policji, po tym gdy w trakcie manifestacji w Helsinkach w 2016 r. jeden z aktywistów ruchu śmiertelnie pobił przechodnia. W poprzednich latach dochodziło także do innych aktów przemocy związanych z ruchem.

W 2018 r. podczas obchodów święta niepodległości 6 grudnia w trakcie przemarszu członków ruchu ulicami Helsinek pokazywane były m.in. flagi III Rzeszy. Flagi te zarekwirowała policja. Mimo że symbol swastyki nie jest w Finlandii zabroniony, funkcjonariusze uznali wtedy, że nazistowskie flagi w trakcie dnia niepodległości miały "mocny przekaz o rasizmie i nietolerancji" i służyły ”podżeganiu przeciwko grupom etnicznym".

Fiński odłam PVL został założony w 2008 r. Symbolem nordyckich ruchów neonazistowskich jest skierowana do góry czarna strzałka na zielonym tle, tzw. tiwaz, który pochodzi z pisma runicznego. Organizacje te popierają utworzenie jednego państwa nordyckiego, głoszą wyższość białej rasy oraz sprzeciwiają się wielokulturowości czy imigracji.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ mobr/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL