14.12.2010. Kraków (PAP) - Krakowski sąd odmówił wydania zakazu rozpowszechniania książki o Lechu Wałęsie na czas procesu autora zdjęć z wydawcą. Józef Drogoń domaga się wycofania 10 zdjęć jego autorstwa, które znalazły się w książce Pawła Zyzaka "Lech Wałęsa. Idea i Historia", wydanej przez Arcana. Sąd uznał, że wniosek nie został dostatecznie uprawdopodobniony, a sam zakaz stanowiłby nadmierne obciążenie wydawcy ponad potrzebę konieczną do ochrony praw powoda.
Fotograf domaga się od spółki Arcana zaprzestania zamieszczania i rozpowszechniania zdjęć jego autorstwa w książce, zniszczenia pozostałego nakładu i zamieszczenia przeprosin w prasie za bezprawne wykorzystanie fotografii. Podnosi, że udzielił Pawłowi Zyzakowi pozwolenia jedynie na wykorzystanie zdjęć w jego pracy magisterskiej. Nie udzielał natomiast zgody na wykorzystanie fotografii w innych publikacjach w celach handlowych. Nikt też o pozwolenie na takie wykorzystanie zdjęć się do niego nie zwracał.
Do czasu rozpoznania sprawy Drogoń złożył wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez wydanie zakazu rozpowszechniania drugiego nakładu książki.
Sąd uznał, że nie uprawdopodobnił on roszczenia, a stwierdzenie, że doszło do naruszenia jego praw autorskich, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w toku procesu.
Wskazał także, że żądany sposób zabezpieczenia jest nieadekwatny do dochodzonych roszczeń.
Wydana przez spółkę Arcana książka "Lech Wałęsa. Idea i historia" jest oparta na obronionej w czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej Zyzaka. Jej promotorem był dr Andrzej Nowak - redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika "Arcana". Publikacja wzbudziła wiele kontrowersji. Autor napisał w niej m.in., że b. przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko, "sikał do kropielnicy" i "był nożownikiem z kompleksem Edypa". Naukowcy zarzucali autorowi m.in., że nie powołuje się na udokumentowane źródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej. (PAP)
hp/ itm/ gma/