Auschwitz

04.10.2018

Sąd zajmie się sprawą Izraelczyka, który znieważył pomnik w b. KL Auschwitz

15 października oświęcimski sąd rejonowy rozpatrzy wniosek o dobrowolne poddanie się karze Izraelczyka, który został oskarżony o znieważenie Miejsca Pamięci Auschwitz. Młody Izraelczyk został zatrzymany 21 marca. Według świadków "miał oddać mocz na schody" pomnika, który stoi między ruinami dwóch największych krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau.

Zdarzenie zauważyła przewodniczka Muzeum. Mężczyzna został przewieziony do komendy policji w Oświęcimiu. Po przesłuchaniu i przedstawieniu zarzutu został zwolniony i wrócił do Izraela.

Zastępca prokuratora rejonowego Mariusz Słomka poinformował, że Izraelczyk został oskarżony o znieważenie Miejsca Pamięci. Grozi za to grzywna lub ograniczenie wolności.

Oskarżony chce dobrowolne poddać się karze. Zaproponował grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu został odsłonięty w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau 16 kwietnia 1967 r. Upamiętnia co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie.

Przed pomnikiem hołd ofiarom składają światowi przywódcy odwiedzający Miejsce Pamięci. Wśród nich byli m.in. trzej kolejni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Przed pomnikiem odbywają się także główne ceremonie Marszu Żywych. To doroczna uroczystość, podczas której młodzi Żydzi z całego świata i Polacy oddają hołd ofiarom Zagłady.(PAP)

autorzy: Marek Szafrański

szf/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL