Samorządowcy z rejonu Oświęcimia zaapelowali do rządu premier Ewy Kopacz o kontynuowanie realizacji Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego i przygotowamie jego piątego etapu – dowiedziała się we wtorek PAP od rzeczniczki oświęcimskiego magistratu Katarzyny Kwiecień.
W piśmie do wojewody małopolskiego Jerzego Millera samorządowcy poprosili o podjęcie działań, aby Rada Ministrów uchwaliła Program już na początku drugiej połowy przyszłego roku, co umożliwiłoby zabezpieczenie pieniędzy w budżecie i uruchomienie inwestycji w kolejnym roku.
Wojewoda przekazał apel do resortu administracji i cyfryzacji. „Obecnie czekamy na stanowisko Warszawy” – poinformował we wtorek rzecznik urzędu wojewódzkiego w Krakowie Jan Brodowski.
Strategiczny Program skierowany jest do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz. Od 1997 roku na inwestycje pod jego auspicjami trafiło ok. 130 mln zł.
Wśród inwestycji, które miałyby zostać sfinansowane w ramach 5 etapu Programu są m.in. dokończenie modernizacji układu komunikacyjnego na dojazdach do Muzeum Auschwitz, w tym szczególnie wyprowadzenie ruchu sprzed Bramy Głównej byłego obozu Birkenau, budowa obwodnicy, a także remonty zabytkowych obiektów, jak dawna kantyna SS i obozowy magazyn żywności.
Samorządowcy w piśmie do wojewody przypomnieli, że Oświęcim jest miastem o bogatej historii, na której piętno odcisnął niemiecki obóz Auschwitz. „Współistnienie największego cmentarzyska narodów i rozwijającego się miasta musi odbywać się w pełnej korelacji i harmonii tak, aby spełniły się oczekiwania środowisk miejscowych, krajowych i międzynarodowych. OSPR (…) służy budowaniu lepszej platformy do dialogu poprzez realizację wielu potrzebnych dla postrzegania Oświęcimia zadań (…)” – podkreślono.
Wśród inwestycji, które miałyby zostać sfinansowane w ramach piątego etapu Programu są m.in. dokończenie modernizacji układu komunikacyjnego na dojazdach do Muzeum Auschwitz, w tym szczególnie wyprowadzenie ruchu sprzed Bramy Głównej byłego obozu Birkenau, budowa obwodnicy, a także remonty zabytkowych obiektów, jak dawna kantyna SS i obozowy magazyn żywności.
Apel podpisali m.in. prezydent miasta i wójt gminy Oświęcim, miejscowy starosta, a także rektor oświęcimskiej państwowej szkoły wyższej. Zadeklarowali oni jednocześnie, że zabezpieczą we własnych budżetach fundusze, wymagane podczas realizacji inwestycji.
Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała prywatna spółka z Oświęcimia. Dzięki pieniądzom z tego źródła w Oświęcimiu m.in. zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego.
Pierwszy etap Programu obejmował lata 1997-2001. Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2002-2006, trzecią - 2007-2011 i czwartą – 2012-2015. (PAP)
szf/ par/