II wojna światowa

27.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

Saperzy zakończyli akcję na poligonie w Świętoszowie

Prawie 2,2 tys. pocisków artyleryjskich, około 500 min przeciwpancernych i 400 sztuk innych materiałów niebezpiecznych zebrali w ciągu dwóch miesięcy saperzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) na poligonie w Świętoszowie (Lubuskie).

Jak poinformował w czwartek PAP oficer prasowy brygady kpt. Dariusz Kudlewski, saperzy zakończyli akcję przeszukiwania około 100 hektarowego pasa ćwiczeń taktycznych, na którym w połowie października br. wykryto duże ilości materiałów niebezpiecznych.

Wśród wykrytych niewybuchów najwięcej jest amunicji artyleryjskiej (prawie 2200), największe to 155 mm pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej.

Obfitujący w niewybuchy i amunicję pas taktyczny został podzielony na sektory, w których w październiku pracę rozpoczęła wydzielona grupa rozminowania.

"Żołnierze żmudnie przeszukali około 100 hektarów, a wynikiem dwu miesięcznych prac saperskich było wykrycie około 30 ton różnego rodzaju materiałów niebezpiecznych" - powiedział kapitan Ireneusz Marciniak z 10BKPanc.

Wszystkie znaleziska to pozostałości z okresu ćwiczeń na tym placu żołnierzy niemieckich szkolących się podczas II wojny światowej oraz po wojnie przez prawie 50-letni okres stacjonowania w żołnierzy radzieckich. Prawdopodobnie na skutek zmian pogodowych piaszczysta gleba zaczęła osuwać się i odsłaniać różnego rodzaju materiały niebezpieczne.

Wśród wykrytych niewybuchów najwięcej jest amunicji artyleryjskiej (prawie 2200), największe to 155 mm pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej.

Od października saperzy partiami wysadzają odnalezione pociski i miny. (PAP)

mmd/ malk/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL