Polska po 1989 roku

28.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

ŚDM: Młodzi powitali papieża na Błoniach tańcem i procesją z flagami

Pielgrzymi witają papieża Franciszka na krakowskich Błoniach. 28.07.2016. Fot. PAP/J. Turczyk Pielgrzymi witają papieża Franciszka na krakowskich Błoniach. 28.07.2016. Fot. PAP/J. Turczyk

Taneczna animacja, procesja z flagami i pieśni powitały papieża Franciszka na krakowskich Błoniach. Witamy serdecznie Piotra naszych czasów w gronie uczestników Światowego Dnia Młodzieży - mówił powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski mówił, że od dwóch dni w Krakowie trwa "wielkie święto wiary", podczas którego młodzi pochodzący z całego świata spotykają się, modlą się, "dzielą się doświadczeniem wiary i radują z przynależności do Kościoła".

Przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży odbywają się w mieście związanym z ich inicjatorem św. Janem Pawłem II i w duchowej stolicy Bożego miłosierdzia za sprawą św. s. Faustyny.

"Dzisiaj witamy serdecznie Piotra naszych czasów w gronie uczestników Światowego Dnia Młodzieży. W zamyśle Jana Pawła II obecność Biskupa Rzymu stanowi istotny element tej wielkiej i niezwykle szczęśliwej inicjatywy duszpasterskiej, na miarę Kościoła trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej" – powiedział kard. Dziwisz.

"Jest nas wielu, bardzo wielu – młodych i mniej młodych. Wszyscy jesteśmy młodzi duchem, bo Ewangelia, którą żyjemy, jest zawsze młoda, zawsze aktualna, przemawiająca do umysłów i serc każdego pokolenia" - dodał.

"Żyjemy w niełatwym świecie, wstrząsanym konfliktami i przemocą. Chcemy być ludźmi pokoju. Chcemy być świadkami miłosierdzia Boga. Chcemy być miłosierni jak Ojciec. Chcemy z Jezusem budować świat bardziej ludzki i bardziej solidarny" – mówił metropolita. "Ojcze Święty, umacniaj nas w wierze i nadziei. Rozpalaj naszą miłość" – powiedział.

Kard. Dziwisz dziękował Franciszkowi za przybycie na Światowe Dni Młodzieży. "Ojcze Święty, dziękujemy ci za to, że przybyłeś do nas, zdobyłeś już serca młodzieży z całego świata. Wszyscy wyrażamy ci wdzięczność, dziękują ci zwłaszcza młodzi Polacy i Polki, dziękuje ci cała Polska" - podkreślił.

Papieża powitali też przedstawiciele uczestników ŚDM. "Przywołałeś na wszystkich tutaj na Światowe Dni Młodzieży, razem chcemy śledzić drogę Jezusa Chrystusa, iść nią" - mówiła jedna z uczestniczek.

Kolejna wskazywała, że z Krakowa "na cały świat dzięki św. siostrze Faustynie rozeszła się wiadomość o Miłosierdziu Bożym, to tutaj biskupem był św. Jan Paweł II". "Teraz ty ojcze święty przybyłeś do miasta świętych, aby opowiedzieć nam o Bogu, którego imieniem jest miłosierdzie" - mówiła.

Papież, jak każdy z uczestników, który zarejestrował się na Światowych Dniach Młodzieży, odebrał plecak pielgrzyma. W każdym jest peleryna przeciwdeszczowa, wielofunkcyjna chusta, którą można zawiązać na szyi lub głowie, bransoletka z napisem "Jezu ufam Tobie" ułatwiająca odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz ręcznik z mikrofibry ozdobiony motywami nawiązującymi do Krakowa i Światowych Dni Młodzieży.

W ramach części artystycznej, w krótkiej tanecznej animacji, w taniec krakowski wkomponowano inne tańce świata. Krakowiaka zatańczyło kilkanaście par w strojach krakowskich. Do nich dołączyli tancerze w strojach z różnych krajów, którzy przedstawili narodowe tańce ze świata (motyw afrykański, tango argentyńskie oraz taniec indyjski).

Zgodnie z tradycją papieża powitały w procesji z flagami reprezentanci wszystkich kontynentów i państw uczestniczących w wydarzeniu. Nieśli także wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów.

Czytanie Ewangelii poprzedzi krótka animacja „Młodzi także są zaproszeni do świętości”, wspominająca młodych świętych oraz wskazująca uczestnikom ŚDM, że także oni mogą pójść tą drogą. Wśród świętych są zarówno osoby świeckie jak i zakonne, przedstawiciele różnych kontynentów, kultur i grup społecznych.

Ewangelia zostanie odczytana w dwóch obrządkach: rzymskokatolickim oraz bizantyjskosłowiańskim. Po odczytaniu księgi zostaną przekazane młodym ubranym w jeansy i koszulki ŚDM. Będzie to znak, że młodzi powinni być kolejnymi ogniwami w sztafecie świętości. (PAP)

ktl/ wos/ mkr/ mja/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL