Polska po 1989 roku

21.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

ŚDM: pielgrzymi zwiedzają Gdańsk i pływają kajakami "Śladami Jana Pawła II"

Zwiedzanie Gdańska, w tym Bazyliki Mariackiej i Europejskiego Centrum Solidarności oraz udział w spływach kajakowych rzeką Wdą "Śladami Jana Pawła II" - te m.in. atrakcje przygotowano w czwartek dla zagranicznych pielgrzymów spędzających na Pomorzu czas przed ŚDM.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Gruszka z Centrum Informacyjnego Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji gdańskiej, w czwartek na miejscu były już wszystkie grupy zagranicznych pielgrzymów. W sumie jest to ok. 3,6 tys. osób. "3,2 tysiąca spośród nich, to tzw. zarejestrowani pielgrzymi, ale zarówno w czwartek, jak i w inne dni odwiedzają nas też pielgrzymi, którzy postanowili dni poprzedzające spotkanie w Krakowie spędzić jeżdżąc po Polsce na własną rękę” – dodała Gruszka.

Wśród zarejestrowanych pielgrzymów najwięcej, bo 469 osób, to Francuzi. Sporo jest też Włochów (239 osób), Niemców (252 osoby) oraz Argentyńczyków (253 osoby). "Gościmy też czterech biskupów i 32 księży" – powiedziała Gruszka.

Poinformowała też, że na czwartek zaplanowano pierwsze katechezy oraz zwiedzanie archidiecezji i okolic.

Niemal każdy gość odwiedzi w ramach pobytu na Pomorzu Gdańsk, w tym Bazylikę Mariacką oraz Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców i – sąsiadującym z nimi, Europejskim Centrum Solidarności.

Jak poinformowała PAP Magdalena Mistat z działu promocji ECS, to ostatnie miejsce tylko w czwartek zaplanowało zwiedzić grupowo ponad 450 pielgrzymów. Są to młodzi ludzie pochodzący m.in. z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Nigerii, Kongo i Ameryki Południowej.

"Oprócz tych dużych grup, które wymagały wcześniejszych zapowiedzi i przygotowań, zarówno w czwartek, jak i w inne dni, odwiedzą nas też mniejsze grupy pielgrzymów" – powiedziała Mistat dodając, że w środę ECS zwiedziła grupa z Palestyny. Na piątek zapowiedziała się z kolei grupa pielgrzymów goszczących w parafii w Rumi, a pochodzących m.in. ze Stanów Zjednoczonych, RPA czy Singapuru.

Poza ECS-em pielgrzymi zwiedzają Bazylikę Mariacką. Zarówno okolice świątyni, jak i jej wnętrze, ozdobiono flagami z symbolami ŚDM, a przed wejściem do świątyni stoi namiot, w którym pielgrzymi mogą zaopatrzyć się w wodę, otrzymać materiały informacyjne i promocyjne ŚDM, a także ewentualną pomoc w nagłych przypadkach.

Duża grupa pielgrzymów z Francji, pozostających pod opieką diecezji pelplińskiej, wybrała się w czwartek na spływ kajakowy rzeką Wdą. Uczestniczący w spływie diecezjalny koordynator ŚDM, ks. Grzegorz Kudelski powiedział PAP, że do przepłynięcia jest ok. 20 km na trasie Osowo Leśne-Wdecki Młyn, a w wyprawie bierze udział 60 kajaków.

"Piękna pogoda, słońce, cudownie jest, podobno sześć godzin mamy płynąć, mamy też postój z konferencją księdza biskupa towarzyszącego Francuzom i na zakończenie we Wdeckim Młynie będzie msza święta" - dodał. W spływie uczestniczy 105 Francuzów oraz wolontariusze i ratownicy. "Samo wypłynięcie w Osowie Leśnym zajęło nam ok. pół godziny, niektóre osoby po raz pierwszy mają okazję spróbować swoich sił na kajaku" - tłumaczył. Przyznał, że "cztery osoby spanikowały i jadą samochodem". Wyjaśnił, że w środę minęło dokładnie 60 lat od czasu, kiedy Wdą płynął Karol Wojtyła. "Mieszkańcy pamiętają o tym, a turystom przypominają o tym ustawione przy rzece co jakiś czas tablice informacyjne" - dodał. Każdego roku w Diecezji Pelplińskiej organizowany jest młodzieżowy spływ kajakowy "Śladami Jana Pawła II".

W spływie uczestniczy ponad stuosobowa grupa pielgrzymów z Francji przebywająca na co dzień w Kartuzach. Natomiast pielgrzymi przebywający w Kościerzynie i w Bytowie w czwartek zwiedzają Kaszuby. Ks. Krzysztof Piątkiewicz podał PAP, że czterem osobom z Kirgistanu postanowiono pokazać m.in. Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach Kiszewskich, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie znajdują się m.in. dom do góry nogami, najdłuższa deska świata i najdłuższy fortepian świata. Zaplanowano też zdobycie Wieżycy o wysokości 329 m npm, najwyższego wzniesienia na Kaszubach oraz zwiedzanie słynnej Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach. Czwartek zakończy udział w nabożeństwie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie.Podobny program ma też 64 osobowa grupa gości z Kanady i z Francji zakwaterowana w Kościerzynie.

Piątek, podobnie jak czwartek będzie w archidiecezji gdańskiej i diecezji pelplińskiej dniem poznawania regionu.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wydał na ten dzień specjalną dyspensę od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dotyczy ona zarówno wiernych, jak i gości przebywających na terenie archidiecezji. Dodał, że "korzystających z dyspensy zobowiązuje, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego". (PAP)

aks/ bls/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL