Polska po 1989 roku

12.09.2019

Sejm uczcił członków rządu Tadeusza Mazowieckiego

Warszawa, 12.09.1989 r. Zatwierdzony przez Sejm skład nowego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego. Fot. PAP/H. Rosiak Warszawa, 12.09.1989 r. Zatwierdzony przez Sejm skład nowego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego. Fot. PAP/H. Rosiak

W środę Sejm uczcił minutą ciszy członków rządu Tadeusza Mazowieckiego w 30.rocznicę jego powołania. Wniosek w tej sprawie złożył poseł PSL Michał Mazowiecki.

"W czwartek mija 30 lat, kiedy Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej powołał rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem" - podkreślił poseł, syn Tadeusza Mazowieckiego. "Tak, Sejm PRL, po obradach okrągłego stołu; 4 czerwca odbyły się wybory" - dodał.

Poseł poprosił o chwilę ciszy, wspomnienia "ludzi, którzy byli w tamtym rządzie, tych którzy odeszli, nie ma ich wśród nas, byłych ministrów tamtego rządu, którzy są, żyją i premiera tamtego rządu".

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem "Solidarności". Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

12 września 1989 roku Sejm PRL powołał rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego prezesa Rady Ministrów w Polsce od zakończenia II wojny światowej. Tworzyło go 11 przedstawicieli OKP, po 4 ministrów z PZPR (w tym kierujący resortami spraw wewnętrznych i obrony narodowej) i ZSL oraz 3 z SD.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w 2013 r.(PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ par/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL