W środę Sejm uczcił minutą ciszy członków rządu Tadeusza Mazowieckiego w 30.rocznicę jego powołania. Wniosek w tej sprawie złożył poseł PSL Michał Mazowiecki.
"W czwartek mija 30 lat, kiedy Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej powołał rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem" - podkreślił poseł, syn Tadeusza Mazowieckiego. "Tak, Sejm PRL, po obradach okrągłego stołu; 4 czerwca odbyły się wybory" - dodał.
Poseł poprosił o chwilę ciszy, wspomnienia "ludzi, którzy byli w tamtym rządzie, tych którzy odeszli, nie ma ich wśród nas, byłych ministrów tamtego rządu, którzy są, żyją i premiera tamtego rządu".
4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem "Solidarności". Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.
12 września 1989 roku Sejm PRL powołał rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego prezesa Rady Ministrów w Polsce od zakończenia II wojny światowej. Tworzyło go 11 przedstawicieli OKP, po 4 ministrów z PZPR (w tym kierujący resortami spraw wewnętrznych i obrony narodowej) i ZSL oraz 3 z SD.
Tadeusz Mazowiecki zmarł w 2013 r.(PAP)
autorka: Iwona Pałczyńska
ipa/ par/