Polska po 1989 roku

13.09.2018

Sejmowa komisja łączności z Polakami pozytywnie o kandydacie na konsula generalnego w Belfaście

Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Pawła Majewskiego na konsula generalnego w Belfaście w Irlandii Północnej.

Dyrektor Departamentu Konsularnego MSZ Bartosz Grodecki przedstawiając kandydaturę Majewskiego, podkreślił, że większość swojego życia zawodowego związał on z Kancelarią Senatu oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. "W Senacie przeszedł wszystkie szczeble kariery urzędniczej - od radcy do wicedyrektora" - dodał.

Grodecki zaznaczył, że kandydat ma również wieloletnie doświadczenie w pracy na placówce zagranicznej, ponieważ w latach 2006-2014 r. pełnił obowiązki konsula w Lublanie (Słowenia).

Majewski - jak zaznaczył Grodecki - jest przede wszystkim związany z pracą na rzecz Polonii. "W latach 2001-2006 pracował w biurze spraw międzynarodowych, następnie w biurze polonijnym, odpowiadając za prawidłowość wydatkowania i rozliczeń środków przekazywanych z budżetu na rzecz opieki nad Polonią i Polakami za granicą. W 2016 r. został powołany przez szefa Kancelarii Senatu na członka zespołu finansów polonijnych" - mówił Grodecki. Jak dodał, Majewski jest też "certyfikowanym, profesjonalnym audytorem sektora rządowego".

Według dyrektor Departamentu Konsularnego MSZ, "te wszystkie doświadczenia zawodowe (...) w sposób oczywisty były przedmiotem zainteresowania i przemawiały za tym, że zaopiniowanie i przedstawienie go jako kandydata na konsula generalnego w Belfaście jest decyzją, jak najbardziej słuszną". "(Majewski) łączy w sobie bardzo dobre, wieloletnie doświadczenie w pracy z Polonią, doświadczenie konsularne oraz uprawnienia audytorskie" - ocenił Grodecki.

Majewski oświadczył, że większość swojego życia poświęcił Polonii i Polakom za granicą. "W swojej pracy zawsze kierowałem się - i jest to dla mnie bardzo ważne, szczególnie w działaniach konsularnych - empatią w stosunku do rodaków przebywających poza granicami kraju" - zaznaczył. Podkreślił, że "ponad wszystko przekłada wysoki standard pracy i zaufanie, jakim powinien być obdarzony konsul".

Majewski wskazał, że wśród priorytetów, jakimi będzie się kierował w swojej pracy w Irlandii Północnej, będzie m.in. kontynuowanie dotychczasowej współpracy z Polonią mieszkającą w tym kraju. Zadeklarował, że "zoptymalizuje" pracę urzędu i zapewni naszym rodakom "adekwatną i niezbędną pomoc".

Poza tym - jak mówił - będzie promował Polskę w sferze kultury, edukacji i nauki oraz gospodarki. Jak podkreślił, jego działalność będzie "podporządkowana realizacji polskiej polityki zagranicznej oraz interesów Polski i jej obywateli".

Majewski dodał, że jednym z wyzwań, jakie przed sobą stawia, jest zintensyfikowanie działań, zachęcających Polaków mieszkających w Irlandii Północnej do powrotu do kraju.

Konsulat w Belfaście utworzono w 2017 r. Pierwszym konsulem generalnym był Dariusz Adler, który zmarł w trakcie kadencji.

autor: Anna Tustanowska

amt/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL