Religia

19.10.2017

Sekretarz Episkopatu: módlmy się o kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki

Do modlitwy o kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zachęcił w komunikacie przesłanym PAP sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W czwartek przypada 33. rocznica zamordowania ks. Jerzego przez funkcjonariuszy SB.

"Warto dziś przywoływać słowa, które głosił ks. Jerzy, cytując św. Pawła wzywającego, by zło zwyciężać dobrem. To przesłanie jest dziś niezwykle aktualne, trzeba je przypominać" - napisał bp Miziński.

Dodał, że świadectwo życia i męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki to dowód na to, że nienawiść nie prowadzi do zwycięstwa, ale do porażki. "On nie walczył przeciwko nikomu - on pomagał ludziom, dla nich poświęcił swoje zdrowie i życie. Ostatecznie ci, którzy go prześladowali, ponieśli klęskę, system komunistyczny upadł, Polska stała się wolna" - podkreślił sekretarz episkopatu.

Przypomniał, że ks. Jerzy w swoim duszpasterstwie zajmował się pomocą ludziom bez względu na ich wykształcenie czy poglądy. "Jego msze św. za ojczyznę przyciągały tłumy, brały w nich udział także osoby mało związane z Kościołem. Z homilii ks. Jerzego płynęła nadzieja wolności, otucha i chrześcijańskie pocieszenie dla prześladowanych przez komunistyczne władze oraz dla ich rodzin. Organizował on także dla nich pomoc materialną" - zaznaczył bp Miziński.

Podkreślił, że przy grobie ks. Popiełuszki modlili się papież Jan Paweł II oraz kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

W czwartek w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się uroczystości upamiętniające 33. rocznicę śmierci kapelana Solidarności. Mszy św. o godz. 18 przewodniczył będzie bp Piotr Jarecki.

Ks. Jerzy (Alfons Popiełuszko) urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy k. Suchowoli na Białostocczyźnie w ubogiej katolickiej rodzinie. Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pracował w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, a w ostatnich latach życia w parafii św. Stanisława Kostki, gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne msze św. za ojczyznę, które gromadziły wielotysięczne tłumy.

19 października 1984 r., podczas podróży powrotnej z Bydgoszczy, został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a jego ciało zostało wrzucone do Wisły. Pogrzeb ks. Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 r., zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi.

Ks. Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Duchowny w tym roku skończyłby 70 lat.(PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL