25.01.2011. Warszawa (PAP) - Serwis Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce pojawił się na Facebooku, oferując internautom nowe atrakcje - newsy, filmy, quizy. Profil portalu zadebiutował w rocznicę pierwszej rozmowy telefonicznej między dwoma krańcami kontynentu. 25 stycznia 1915 roku twórca telefonu Alexander Bell odbył, dzięki swojemu wynalazkowi, pierwszą rozmowę z osobą znajdującą się na drugim krańcu Ameryki poprzez kabel długości 5,5 tys. km. To wydarzenie było przełomowe dla komunikacji ludzi na odległość.
Od czasów Alexandra Bella technologia komunikacji na odległość pokonała wiele kroków milowych, głównie za sprawą rozwoju internetu.
Polska jest w globalnej sieci od 20 lat. 30 kwietnia 1991 roku zarejestrowano polską domenę ".pl". 17 sierpnia 1991 roku z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotarł pierwszy wysłany z Polski e-mail.
Dzięki nowinkom dołączyliśmy do świata. Wszystko, co pojawia się za granicą, pojawia się też automatycznie u nas. I nad Wisłą prawdziwe stało się stwierdzenie, że nowoczesny człowiek, firma, przedsięwzięcie artystyczne, akcja społeczna nie istnieje w "realu", jeśli nie ma ich w internecie.
"Serwis PAP Nauka w Polsce od swoich narodzin w 2004 r. był w internecie. Chcemy jednak, żeby między zespołem tworzącym serwis, a czytelnikami nawiązała się partnerska, dwustronna komunikacja. Dlatego pojawiamy się na Facebooku" - wyjaśnia szef zespołu naukowego PAP Tomasz Trzciński.
Na profilu Nauki w Polsce PAP internauci znajdą - obok ciekawych informacji naukowych - wiele innych atrakcji: krótkie filmy, zdjęcia i animacje, ciekawe gry, quizy i zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami.
"Zapraszamy też do udziału w forum dyskusyjnym. Czekamy również na pytania związane z nauką. Wraz z naszymi ekspertami postaramy się na nie odpowiedzieć. Czekamy także na własne opisy ciekawych imprez naukowych - festiwali, pikników, wrażeń ze zwiedzania Centrum Nauki Kopernik itp., na zdjęcia z nich, komentarze do zamieszczanych przez nas informacji, spostrzeżenia na temat polskich osiągnięć naukowych" - zachęca Trzciński.
Redakcja odpowie także na nurtujące czytelników pytania dotyczące medycyny, astronomii, biologii, archeologii, biologii, paleontologii czy innych dziedzin naukowych, a także tematyki związanej ze studiami wyższymi.
Redagowany przez dziennikarzy PAP a finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogólnodostępny serwis internetowy Nauka w Polsce odnotowuje na bieżąco osiągnięcia polskich naukowców, popularyzując rodzimą naukę. Serwis przeznaczony jest dla każdego internauty surfującego w sieci w poszukiwaniu informacji popularnonaukowych.
Codziennie ukazuje się w nim ok. 40 nowych, aktualnych informacji, zdobywanych i opracowywanych przez dziennikarzy współpracujących z portalem oraz z codziennego serwisu informacyjnego Polskiej Agencji Prasowej. Są one ilustrowane zdjęciami, prezentacjami, a także filmami. Odnotowywane są też w skrócie najważniejsze wydarzenia w nauce światowej. Serwis ma profesjonalną wersję angielską.
Zainteresowane media mogą bezpłatnie wykorzystywać informacje z serwisu Nauka w Polsce, pod warunkiem przywołania źródła. Serwis jest dostępny w internecie pod adresem: www.naukawpolsce.pap.pl. (PAP)
ula/ agt/