Europa i świat 1918-1939

16.03.2019

Setna rocznica śmierci ks. Łotarewicza

W setną rocznicę męczeńskiej śmierci z rąk bolszewików polskiego księdza Wincentego Łotarewicza w Iszkołdzi pod Baranowiczami uczczono w sobotę pamięć kapłana.

„Śmierć ks. Wincentego przypomina nam, do czego zdolny jest człowiek, jeśli odwróci się od Boga i siebie postawi na jego miejscu” - mówił w homilii ks. bp Kazimierz Wielikosielec, który w latach 1984-91 był proboszczem parafii w Iszkołdzi.

Ks. Łotarewicz miał w chwili śmierci 33 lata i był proboszczem w Iszkołdzi od roku. Bolszewicy aresztowali go 16 marca 1919 r. w trakcie mszy świętej pod zarzutem prowadzenia działalności kontrrewolucyjnej. Trzy dni później rozstrzelano go na zamku w Mirze. Jego zwłoki odnaleziono w sierpniu w zamkowej studni po wkroczeniu do Miru polskich żołnierzy. Kapłan spoczął w grobie obok świątyni, w której pracował, a jego pogrzeb był wielkim wydarzeniem religijnym i patriotycznym.

W mszy oraz uroczystościach upamiętniających ks. Łotarewicza wzięli w sobotę udział miejscowi duchowni, parafianie, członkowie Związku Polaków na Białorusi z prezes Andżeliką Borys oraz polscy dyplomaci z ambasady RP w Mińsku i z konsulatu generalnego w Brześciu.

„Ks. Łotarewicz jest symbolem patriotycznej polskiej postawy. Łączył w sobie służbę kościołowi oraz ojczyźnie, dlatego czcimy jego pamięć” - powiedziała PAP Andżelika Borys.

Po uroczystościach religijnych i złożeniu wieńców na grobie kapłana dzieci ze szkoły społecznej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach wystąpiły z koncertem pieśni religijnych i patriotycznych.

Zebrani odwiedzili także sąsiednią parafię w Juszkowiczach, gdzie pochowany jest miejscowy proboszcz ks. Bolesław Rutkowski zamordowany przez Gestapo w 1942 r. oraz członkowie polskich organizacji podziemnych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL