Kultura i sztuka po 1989 roku

27.02.2019

Stanisław Brudny, miesięcznik „Kino” i Kwartet Wilanów wśród odznaczonych medalami Gloria Artis

Warszawa, 27.02.2019. Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka i aktor Stanisław Brudny podczas uroczystości. Wręczenie Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wybitnym przedstawicielom polskiej kultury wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego odbyło się w siedzibie MKiDN w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Warszawa, 27.02.2019. Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka i aktor Stanisław Brudny podczas uroczystości. Wręczenie Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wybitnym przedstawicielom polskiej kultury wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego odbyło się w siedzibie MKiDN w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

Stanisław Brudny, Miesięcznik "Kino" i Kwartet Wilanów znaleźli się wśród odznaczonych medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medale są wyrazem uznania i długu, jaki Polska zaciągnęła u państwa - mówiła w środę wiceszefowa MKiDN Wanda Zwinogrodzka.

W środę w siedzibie MKiDN odbyła się uroczystość wręczenia Medali "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wybitnym przedstawicielom polskiej kultury wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Wiceminister kultury wskazała, że medale Gloria Artis są "najwyższym odznaczeniem, jakim Rzeczpospolita honoruje zasługi na niwie kultury, a zatem w obszarze kluczowym dla naszego państwa". Podkreśliła, że to "właśnie polska kultura przechowała idee niepodległości, wolę jej odtworzenia i dzięki temu Rzeczpospolita znowu jest niepodległym państwem".

Zaznaczyła, że "nie tylko z powodów historycznych ta dziedzina jest dla Rzeczpospolitej kluczowa". "To jest sfera, w której rodzą się, pielęgnowane są idee kształtujące naszą teraźniejszość i przyszłość. Tak jak my, ciesząc się niepodległym, suwerennym państwem, w którym możemy wedle naszych własnych potrzeb kształtować okoliczności, w jakich żyjemy, jesteśmy w tym względzie beneficjentami wysiłku tych wszystkich pokoleń, które przechowały dziedzictwo tej państwowości i właśnie wolę jej odtworzenia, tak również zobligowani jesteśmy do takiego wysiłku na rzecz przyszłości" - powiedziała Zwinogrodzka.

"Medale są wyrazem uznania, ale przede wszystkim są świadectwem świadomości długu, jakie państwo polskie zaciągnęło u państwa za sprawą tego ogromnego wysiłku, talentu, ale również wielu wyrzeczeń, jakich każde dzieło wymaga, aby mogło powstać" - mówiła wiceszefowa resortu kultury zwracając się do odznaczonych.

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w dziedzinie teatru otrzymał Stanisław Brudny - wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, który pracuje także w radiu oraz dubbingu.

Brudny ocenił, że odznaczenie jest "zwieńczeniem" jego pracy artystycznej. "Jestem o tyle usatysfakcjonowany, że jest to nagroda artystyczna wręczana przez ludzi, którzy znają arkana sztuki wszelkiej dziedziny i nie wynika z niczego innego, jak tylko z uznania pracy" - podkreślił aktor.

Jak mówił, jego celem jest - dopóki zdrowie mu pozwoli - "uczestniczyć w tworzeniu tej wspaniałej, w przeszłości i obecnie, polskiej kultury". "Jeżeli uda mi się jeszcze wywołać uśmiech, a również łzę wzruszenia, to z całą przyjemnością będę uczestniczył dalej, jako aktor już w tej chwili kilku teatrów" - dodał Brudny.

Srebrnymi Medalami w dziedzinie muzyki zostali odznaczeni Paweł Kowalski oraz Kwartet Wilanów w składzie - Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Marian Wasiółka, Ryszard Duź.

Kowalski, który jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków, powiedział PAP, że odznaczenie jest dla niego "bardzo cenne i traktuje je jako zobowiązanie w połowie drogi artystycznej". "Czyli za to, co już zrobiłem - od debiutu z Witoldem Lutosławskim wiele lat temu, kiedy grałem jego koncert fortepianowy, a maestro Lutosławski dyrygował to wykonanie - od tego czasu udało się wiele zdziałać dla muzyki polskiej - ale również, jako zobowiązanie wobec tego, co ma nastąpić" - wyjaśnił.

Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: w dziedzinie literatury - Janina Hera, w dziedzinie muzyki - Dorota Wójcik, w dziedzinie filmu - Miesięcznik "Kino", w dziedzinie upowszechniania kultury - Kazimierz Soszka, Ryszard Piotr Heliasz i o. Andrzej Bujnowski, w dziedzinie muzealnictwa - Paweł Trzeciak.

"Myśmy zdecydowali się powiązać nasze pismo z repertuarem filmowym, czyli z kinami. Tam, gdzie chodzi publiczność, tam, gdzie są ludzie, gdzie jest żywy kontakt między filmem a obiegiem tego filmu i między publiczność. Tego się trzymamy. Oczywiście omawiamy pewne wydarzenia, docieramy do twórców do artystów, ale podstawą dla nas jest repertuar" - podkreślił redaktor naczelny Miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński.

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL