Europa i świat po II wojnie światowej

04.06.2014 aktualizacja 14.07.2016

Stasi wiedziała wszystko o policji w Berlinie Zachodnim

Wschodnioniemiecka służba bezpieczeństwa Stasi wiedziała wszystko o policji w Berlinie Zachodnim, ale nie była w stanie wpływać na jej działalność; znała nawet plany zamachów terrorystycznych w mieście - twierdzą naukowcy z Wolnego Uniwersytetu (FU).

Zespół naukowców z renomowanej stołecznej uczelni przedstawił w środę w Berlinie raport z badań na ten temat.

Z dokumentów odnalezionych w archiwach enerdowskiej bezpieki wynika, że Stasi wiedziała o planach zamachu na odwiedzaną przez amerykańskich żołnierzy zachodnioberlińską dyskotekę. W ataku bombowym dokonanym przez libijskich terrorystów w nocy z 4 na 5 kwietnia 1986 roku na dyskotekę La Belle zginęły na miejscu dwie osoby - amerykański żołnierz i Turczynka, a 28 osób odniosło ciężkie rany, z których jedna zmarła w szpitalu.

Stasi posiadała dokładne informacje dotyczące pracy zawodowej i życia osobistego o około 80 proc. policjantów zachodnioberlińskich. Służby policyjne w Berlinie Zachodnim liczyły przed upadkiem muru i zjednoczeniem miasta blisko 20 tys. funkcjonariuszy. Wschodnioniemieckie służby specjalne regularnie podsłuchiwały rozmowy telefoniczne i łączność radiową w zachodniej części miasta.

Zespół naukowców doszedł do wniosku, że pomimo zakrojonej na ogromną skalę inwigilacji służbom z NRD nie udało się przeniknąć do policyjnych struktur w Berlinie Zachodnim na tyle, by mieć wpływ na ich działalność. W 180 segregatorach znaleziono informacje o około 200 agentach w szeregach zachodnioberlińskiej policji - podała agencja dpa. Większość z nich była aktywna do 1972 roku, kiedy została zawarta umowa między RFN a NRD o normalizacji stosunków między oboma państwami niemieckimi. W latach 1973-1989 działało jedynie jedenastu szpiegów.

Współpracownikami Stasi byli między innymi policjant z lotniska Tegel, który za dostarczane informacje zainkasował w ciągu siedmiu lat 240 tys. marek. Z enerdowskimi służbami współpracował też policyjny snajper, który informował swoich mocodawców o wizytach państwowych i sposobach ich zabezpieczenia.

Stasi zgromadziła tysiące zdjęć policjantów i budynków służbowych, informacje o awansach, adresach, długach oraz ulubionych zajęciach swoich przeciwników po drugiej stronie granicy. "Stasi wiedziała wszystko o policji zachodnioberlińskiej policji. To zdumiewające" - powiedział kierujący zespołem badaczy Klaus Schroeder. (PAP)

lep/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL