Inne

16.05.2018

Sto drzew na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Żródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Żródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Dolnym Śląsku zasadzonych zostanie sto drzew. Akcja "Eko-historia – międzypokoleniowe sadzenie drzew" organizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ma zakończyć się w październiku.

"Rozpoczynamy dziś ważną akcję upamiętniającą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma ona przypomnieć mieszkańcom Polski o tym, co działo się sto lat temu, o naszych bohaterach, osobach, które najpierw walczyły o naszą państwowość, a później ją administracyjnie tworzyły. Chcemy stworzyć żywe pomniki tamtej historii" - powiedział w środę wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, który objął patronatem kampanię.

Jak wyjaśnił, na terenie województwa dolnośląskiego pojawi się sto drzew i każdemu zostanie nadany patron. "Patronem może zostać bohater tamtych dni, bądź też jednostka militarna. Mam nadzieję, że będzie to też element budowy pewnej wspólnoty Dolnoślązaków. Chciałbym, żeby te drzewa pojawiły się w sposób równomierny na terenie całego województwa" – mówił Hreniak.

Propozycje miejsc nasadzeń drzew mogą zgłaszać m.in. przedstawiciele samorządów, spółdzielnie, wspólnoty oraz szkoły. "Niewykluczone, że są takie osoby, które mają pewien historyczny punkt zaczepienia w danym powiecie, czy gminie, wtedy będziemy nawiązywali do tej historii. Chciałbym, żeby te żywe pomniki były też pewnym miejscem refleksji, których na Dolnym Śląsku jest niewiele" – dodał.

Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz zwrócił uwagę, że akcja pozwoli pokazać, że ochrona przyrody może mieć także wymiar patriotyczny. "Poprzez tę akcję pokażemy, że ochrona środowiska to jeden z wyrazów postawy obywatelskiej i nowoczesnego podejścia do patriotyzmu" – powiedział.

Setne drzewo posadzone zostanie na terenie Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Dyrektor Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego prof. Zygmunt Kącki, podkreślił, że "dla ogrodu to wydarzenie bez precedensu i jedno z ważniejszych wydarzeń w jego historii". "Wzmocnimy naszą jednostkę nową jakością drzewa jubileuszowego, drzewa, które będzie pomagało w rozwoju edukacji, uzmysławianiu jak ważne jest środowisko, w którym żyjemy i jak istotną rolę pełnia drzewa" - powiedział Kącki.

"Te długowieczne drzewa będą przypominały nam o tym, jak ważna jest pamięć o tych którzy odeszli, a budowali Rzeczpospolitą. Ogród to miejsce szczególne, bo z ponad 200-letnią historią, powstał na murach fortyfikacji, jest symbolem pokoju i przyjaźni" – dodał prof. Kącki.

Po zakończeniu akcji sporządzona zostanie multimedialna mapa edukacyjna z tzw. ścieżką historyczną wszystkich posadzonych drzew z nadanymi im patronami. Partnerem kampanii są Lasy Państwowe.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ rosa/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL