Polska po 1989 roku

14.08.2018

Święto Wojska Polskiego: defilada, nominacje generalskie, wskazanie Naczelnego Dowódcy na czas wojny

Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie. Fot. PAP/R. Guz Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie. Fot. PAP/R. Guz

W środę przypada Święto Wojska Polskiego. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Wielka Defilada Niepodległości, która w tym roku odbędzie się na Wisłostradzie w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda wręczy też nominacje generalskie oraz akt wskazania Naczelnego Dowódcy na czas wojny.

Środowe obchody rozpoczną się w podwarszawskim Ossowie, gdzie o godz. 7.30 szef MON przedstawi informacje dotyczące budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej, a także złoży kwiaty pod krzyżem pamięci ks. Ignacego Skorupki, na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej, oraz pod tablicą Pamięci Polskich Oficerów.

Z kolei o godz. 8.40 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie, o godz. 9, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona msza święta za ojczyznę z udziałem najwyższych władz państwowych.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się uroczystość wręczenia przez prezydenta nominacji generalskich, nominacji admiralskiej i odznaczeń państwowych.

Na stopień generała brygady i generała dywizji zostanie awansowanych po pięciu oficerów Wojska Polskiego. Drugą "gwiazdkę" generalską uzyska m.in. dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła. Ponadto, w Marynarce Wojennej na stopień wiceadmirała (odpowiadającego generałowi dywizji w Wojskach Lądowych) ma zostać awansowany kontradmirał Jerzy Krzysztof Jaworski (dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego).

Następnie szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak otrzyma z rąk prezydenta akt wskazania jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny.

W południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie; przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia zostaną również złożone wieńce. W obu tych punktach udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.

W obchodach święta Wojska Polskiego weźmie też udział premier Mateusz Morawiecki, który o godz. 12.30 złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a potem weźmie udział w Wielkiej Defiladzie Niepodległości.

Defilada ta będzie kulminacyjnym punktem środowych obchodów i największą z organizowanych dotychczas z tej okazji defilad wojskowych. W tym roku przejedzie Wisłostradą, a nie jak w ubiegłych latach al. Ujazdowskimi. Nowa trasa - jak mówił w niedzielę Błaszczak - pozwoli na pełniejszą prezentację Wojska Polskiego.

Defilada wyruszy o godz. 13 na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul. Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Karową. Będzie podzielona na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną.

Defiladę pieszą otworzy Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią pomaszerują pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

W defiladzie wezmą udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilować będą pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne będą także poczty sztandarowe państw NATO.

Żołnierzom towarzyszyć będą pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju oraz uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknie Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Łącznie w tej części wydarzenia weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy.

Defiladę pojazdów stworzy ok. dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów będzie tworzyć szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykona około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpocznie ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej w niskim przelocie będzie można zobaczyć też m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130 czy M-346.

Jak wskazuje MON, przelatujące samoloty najlepiej będzie obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko–Dąbrowskim.

Defilada będzie transmitowana na live stream 360 stopni. Transmisja on-line będzie dostępna na kanale MON w serwisie YouTube (youtube.com/ministerstwoobronynarodowej) i ruszy o godz. 13.00.

Ostatnim punktem uroczystości będzie Wojskowy Piknik Żołnierski "Służymy Niepodległej" na błoniach Stadionu Narodowego. Wśród atrakcji będą: wystawa sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, pokaz wyszkolenia żołnierzy, koncerty w wykonaniu artystów z Klubów Wojskowych, strzelnica kontenerowa, saperski tor przeszkód oraz miasteczko militarne dla dzieci.

Ok. godz. 17 Mariusz Błaszczak podczas Pikniku wręczy dyplomy laureatom Niepodległościowego Festiwalu Piosenki i Tańca.

Ponadto, przez cały dzień każdy będzie mógł wpisać się do księgi pamiątkowej przygotowanej przez MON z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. "Każdy Polak będzie mógł zostawić w niej swój ślad pisząc życzenia skierowane do swojej Ojczyzny" - podkreśla resort obrony.

W godz. 9.00–12.00 i 16.00–22.00 księga będzie wyłożona przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a w godz. 13.00–15.00 przy Multimedialnym Parku Fontann.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.(PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ wni/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL